8. ledna 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Oslabená koruna zdraží cukrovinky i maso na steaky. Až o osm procent

Čerstvé maso na steak. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerstvé maso na steak. | foto: Shutterstock

PRAHA Čeští výrobci potravin předpokládají od Nového roku zvyšování cen v důsledku intervencí ČNB v rozmezí pěti až osmi procent. Oslabení koruny kritizují především výrobci, kteří značnou část surovin pro svou produkci dováží, například menší výrobci cukrovinek a někteří zpracovatelé masa.

Růst nákladů vede potravinářské firmy ke snižování marží, řada z nich si však prý podle Potravinářské komory již nemůže další snižování dovolit. Někteří producenti se obávají, že budou muset omezit výrobu a snížit počet zaměstnanců.

Například zpracovatelé masa uvádějí, že v důsledku intervencí omezili dovozy prasat ze zahraničí a zvýšili porážky zvířat z českých chovů. Zvýšená cena obilí se prý promítne do cen krmiv a následně zdraží potraviny živočišného původu, zejména maso a vejce.

ČTĚTE VÍCE:

"Převážně pozitivní dopad zmíněné intervence ČNB lze zaznamenat u zpracovatelů mléka a mléčných výrobků, kteří velký díl své produkce vyvážejí," poznamenala mluvčí komory Jarmila Štolcová. Zdražení a s tím související omezení dovozů může být naopak pro tuzemské výrobce pozitivem.

"I přes skutečnost, že si řada firem zajistila v bankách kurzy eura a dolaru za předem dohodnuté ceny, počítají podle předběžných propočtů se ztrátou," uvedla Štolcová. Důvodem bývají například dlouhodobé smlouvy v českých korunách na výrobky vyráběné z dovážených surovin placených v eurech.

Cena mléka roste

Podle mluvčí hypermarketů Globus Pavly Hobíkové se cenová úprava některým potravinám nevyhne. Podražit by mělo například mléko a mléčné produkty. Kvůli nižší produkci mléka roste cena nepřetržitě už několik měsíců a tento vývoj se během zimy pravděpodobně nezmění. "Druhým faktorem je růst cen obalového materiálu, který se k nám importuje," uvedla. Zdražení dovážených obalů souvisí s intervencí centrální banky.

To, že oslabení české koruny tlačí ceny v maloobchodu nahoru potvrzuje také mluvčí řetězce Albert Judita Urbánková. Obchodníkům se prodražují dovozy potravin ze zahraničí.

"Momentálně neexistuje analýza, která by jasně specifikovala, nakolik se zeslabení koruny projeví v konečných cenách potravin a kdy," podotkla. V prodejnách Albert podle ní po kroku ČNB žádné skokové zdražení nenastalo. "Naše cenová politika bude následovat trh,"uzavřela.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz