23. ledna 2015 20:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Oslabení koruny k dolaru zdraží elektroniku i exotické zájezdy

Notebook a telefon (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Notebook a telefon (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Výrazně oslabující koruna vůči americkému dolaru podle prodejců během několika týdnů zdraží počítače a elektroniku z Asie a také zájezdy do exotických zemí. Exportérů se silný dolar většinou nedotkne, protože obchodují v eurech, uvedla Asociace malých a středních podniků.

  • Česká měna vůči americké se v pátek propadla na nejslabší úroveň za deset let, dolar se přechodně prodával i za 25 korun.

Česká měna nynějším oslabením k dolaru kopíruje vývoj eura, které se propadá k dolaru po čtvrtečním oznámení Evropské centrální banky, že bude měsíčně vydávat v přepočtu asi 1,7 bilionu korun na podporu ekonomiky eurozóny. V pátek evropská měna poprvé za více než 11 let sestoupila pod hranici 1,12 USD.

Od začátku prosince americká měna vůči koruně zpevnila o 12 procent, meziročně pak o 24 procent. Kvůli tomu by ceny některých počítačů nebo elektroniky vyrobených v Asii mohly být už v únoru až o desetinu vyšší, řekli ČTK prodejci.

Například podle mluvčí internetového obchodu Mall.cz Michaly Gregorové si změny kurzu ubírali dodavatelé i obchodníci z marže, nyní už to ale není únosné. „První zdraží pevné disky, zřejmě už během příštího týdne. Následovat budou flash disky a notebooky, tam zdražení nastane postupně během února,“ dodala.

Silná konkurence i vyšší marže

Původně se předpokládalo, že porostou ceny jen některých značek počítačů a jen o několik procent, protože se s nimi obchoduje v eurech, sílící dolar ale začíná prodražovat také součástky, ze kterých se PC skládají. U mobilních telefonů z Asie je podle obchodníků situace odlišná a v brzké době zřejmě zdražovat nebudou. Důvodem je silná konkurence i vyšší marže, které umožňují část zdražení absorbovat. U nových modelů se ale aktuální kurz zřejmě promítne.

Zpevňující dolar podle prezidenta Asociace malých a středních podniků Karla Havlíčka ovlivní jen export do Ruska, do Číny, Indie a dalších dolarových trhů. „Lze naopak očekávat, že se zastaví snižování ceny pohonných hmot, což se dotkne prakticky všech, zejména pak dopravců,“ dodal.

Exotické zájezdy by kvůli sílícímu dolaru mohly v dalších týdnech zdražit o sedm až deset procent, řekl ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Ceny již prodaných dovolených by stoupnout neměly, uvedli prodejci. „Vývoj kurzu je na hranici naší únosnosti. Zdražení (exotických dovolených) v blízké době je nevyhnutelné a bude se týkat už některých únorových termínů,“ řekl ČTK třeba mluvčí CK Fischer Jan Osúch. U cestovní kanceláře Eso travel budou překalkulovány ceny exotických zájezdů od 1. února.

Nejvíce se zdražení podle Asociace CK dotkne zájezdů do Spojených států, Latinské Ameriky, části Karibiku a části Afriky, zejména Egypta a Tuniska. Naopak by se nemělo týkat Středomoří a destinací, kde mohou mít cestovní kanceláře smlouvy v eurech, tedy Kuby, části nabídky do Dominikánské republiky a Mexika. U Asie záleží na tom, jaké vztahy si cestovní kanceláře nastavily.

Nedávné oslabení koruny také vůči euru může podle personálních agentur snížit ochotu Slováků vycestovat za prací do Česka. Týká se to především těch, kteří se do Česka nechtějí odstěhovat s celou rodinou. Musí totiž počítat s výdaji své domácnosti na Slovensku, které hradí v eurech. A právě mzda vyplácená v českých korunách je pro ně méně a méně výhodná.

  • Koruna vůči euru začala silně klesat před dvěma týdny po zveřejnění údajů o prosincové inflaci v ČR, která byla výrazně pod prognózou České národní banky.
  • Postupně oslabila až k úrovni 28,50 Kč/EUR. V posledních dnech ale část předchozích ztrát smazala a zpevnila pod 28 Kč/EUR.
  • Po oslabení koruny vůči euru na 28,50 Kč/EUR se investoři obávali, že by ČNB mohla chtít posunout cílovou úroveň pro kurz koruny z nynějších 27 korun ke slabším úrovním. Guvernér ČNB ale trhy uklidnil oznámením, že centrální banka zatím nemá důvod reagovat.

V rozhovoru pro páteční vydání slovenského listu Hospodárske noviny nicméně Singer uvedl, že ČNB bude patrně uplatňovat hranici 27 korun k euru jako kurzový závazek déle, než původně předpokládala. Důvodem je skutečnost, že v dohledné době zřejmě nebude potřeba zpřísnit v ČR měnovou politiku.

Režim devizových intervencí se zmiňovaným závazkem ČNB zahájila předloni v listopadu a později oznámila, že ho neukončí dříve než v roce 2016. Analytiky aktuální Singerovo vyjádření nepřekvapilo a očekávají, že centrální bankéři zřejmě na svém zasedání na počátku února prodlouží režim devizových intervencí nejméně na konec roku 2016.

Lidovky.cz, ČTK