10. října 2008 14:05 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ostrá slova. Británii kritizuje Island

Zklamaný britský premiér Gordon Brown reaguje na výsledky krajských voleb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zklamaný britský premiér Gordon Brown reaguje na výsledky krajských voleb. | foto: AFP

LONDÝN Británie se dostala do ostrého střetu s Islandem kvůli vkladům britských radnic v insolventních islandských bankách. Premiér Gordon Brown také vyzval ostatní státy, aby následovaly příkladu jeho vlády a pomohly bankám svých zemí. Akcie na londýnské burze ráno nicméně jako všude v Evropě prudce klesly.

Fakt, že islandské úřady nezaručily vklady v islandských bankách, je "zcela
nepřijatelný", řekl ve čtvrtek premiér Brown. Islandské banky i regulační
úřad nesplnily závazky nejen vůči svým občanům, ale i vůči občanům
Británie, prohlásil.

Islandský premiér Geir Haarde zase protestoval proti tomu, že britská vláda
použila při zmrazování islandských vkladů protiteroristických zákonů.
"Nebylo to příjemné. Myslím, že mnoha vládám by se nelíbilo být v takové
kategorii," prohlásil.

Brown ale tvrdil, že neměl na výběr. "Myslím, že za daných okolností je to
správná věc," zdůraznil. "Snažíme se zmrazit aktiva islandských společností v Británii, kde to jen jde. Podnikneme další kroky proti islandským úřadům, kdekoli to bude potřeba, abychom získali peníze zpět," prohlásil.

Podle Britů bylo obtížné s islandskou stranou komunikovat a vyjasnit si,
jak budou britské vklady zaručeny. Britská vláda se zaručila za vklady britských občanů v islandských bankách, ale ve čtvrtek se ukázalo, že 108 britských radnic a státních úřadů má na Islandu celkem 800 milionů liber (24,8 miliard korun). V tomto případě vláda už ale uvedla, že pomoc zváží případ od případu.

Brown v článku, který dnes otiskl deník The Times, vyzval další země, aby
vložily peníze do ohrožených bank a zaručily se za jejich půjčky ve snaze
obnovit důvěru v bankovním sektoru. "Je to globální problém, který
potřebuje globální řešení," napsal. Navrhl, aby se po dnešním setkání Mezinárodního měnového fondu a ministrů skupiny G7 sešli vedoucí představitelé států a "stanovili principy pro restrukturalizaci bankovního a finančního systému po celém světě". Podle Browna by se také státy měly dohodnout na mezinárodních pravidlech pro průhlednost finančních operací a na novém systému dohledu, který by sledoval toky kapitálu mezi finančními institucemi.

Dohled v jednotlivých státech nestačí podle něj na to, aby mohl sledovat
ohromné toky kapitálu mezi kontinenty. "Velké finanční instituce bezpochyby uvítají přeshraniční dozor, který by měl být zaveden ihned," napsal Brown.

Jeho vláda ve středu oznámila plán, který vyčleňuje 50 miliard liber na
vstup státu do ohrožených bank, rozšiřuje fond pomáhající bankám zajistit
hotovost na 200 miliard a především dává záruky na mezibankovní půjčky do
výše 250 miliard liber. Zatím se však na dopady záchranného plánu čeká. Ve čtvrtek se prudký pokles indexu FTSE zastavil, ale pokles stále činil 1,2 procenta. Dnes ráno pak prudce klesl jako ve zbytku Evropy a hlavní ztráty postihly právě akcie bank.
ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.