Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ostravské studio ČT začne s propouštěním, nejdřívě půjdou důchodci

Česká televize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká televize | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

OSTRAVA Ostravské studio České televize (ČT) propustí v rámci snižování nákladů asi pět procent zaměstnanců. Ze stávajících 259 pracovníků tak v prvním kole přijde o práci nejvýše 13 lidí v důchodovém věku a zaměstnanci, jejichž práci by mohli převzít externisté. Po zasedání Rady České televize to řekl ředitel ostravského studia Ilja Racek.

"Zatím se hovoří o pěti procentech. Myslím ale, že to v prvním kole ani tolik lidí nebude. V tomto okamžiku nás zajímá ten nejméně bolestný krok - budeme se muset rozloučit s lidmi, kteří jsou v důchodovém věku nebo jsou ve funkcích, které mohou být dělány externě," řekl Racek.

Úsporná opatření se podle něho projeví i ve výrobě televizních pořadů, diváci ČT by je ale neměli zaznamenat. "Budeme muset šetřit. Není to ale o tom, že bychom se vzdávali některých vlajkových lodí v programu. Budeme zvyšovat efektivitu pořadů tím, že na produkci bude pracovat méně lidí než doposud," naznačil Racek.

Další podrobnosti k propouštění nechtěl Racek sdělovat dříve, než generální ředitel ČT Jiří Janeček zveřejní výsledky personálního auditu, který si nechalo vedení ČT vypracovat v uplynulých měsících. Na základě něho začne ČT propouštět už na konci letošního roku, nejprve na ředitelských postech.

Janeček řekl, že zásadní změny v personální struktuře ČT uspíšila
hospodářská krize. "Výnosy jsou dlouhodobě konstantní, ale náklady
stoupají. Tyto dvě křivky se protnou zhruba v roce 2011, kdy začnou chybět peníze na fungování ČT. Opatření, abychom s penězi vyšli, bychom v té době stejně museli podniknout," řekl.

Plánované propouštění vyvolává mezi zaměstnanci ostravského studia neklid a nervozitu, řekl tamní šéf výroby Miloslav Petronec. Během zasedání rady vyjádřil obavu ze ztráty zkušených pracovníků regionálního studia. "Hotového technika či kvalitního dramaturga najdete v regionu jen těžko. Pokud by se výroba opět navýšila, mohli bychom je těžko shánět zpátky," naznačil Petronec.

Podle něho už letos produkce ostravského studia meziročně klesne. Studio vyrobí zhruba 2400 pořadů, což je o 12 procent méně než loni; objem hodin výroby se sníží o šest procent na 1220 hodin a výrobní náklady klesnou na 149 milionů z loňských 170 milionů Kč. "Rok 2010 bude ještě krušnější," dodal šéf výroby.

V prvním pololetí činily náklady ostravského studia zhruba 188,8 milionu korun a výnosy 4,1 milionu Kč. Podle informací ekonomického oddělení tak splnilo regionální studio letošní pololetní plán ze 48 procent v nákladech a z 55 procent ve výnosech.

Celá ČT hospodařila v letošním prvním pololetí s vyrovnanými výnosy a náklady 3,3 miliardy korun. Podle předsedy dozorčí komise Rady ČT Ladislava Kozáka tak splnila schválený celoroční plán, který počítá s výnosy a náklady v hodnotě 7,3 miliardy Kč. Z televizních poplatků získá 5,8 miliardy korun.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Advantage Consulting, s.r.o.
SENIOR PLC ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 80 000 - 130 000 Kč