Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Osud Hyundai je nejistý

Šéf Hyundai Čong Mong-Ku podezřelý z korupce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Hyundai Čong Mong-Ku podezřelý z korupce. | foto: ČTK

PRAHA Korejská automobilka Hyundai je v nezáviděníhodné situaci. Místní státní zastupitelství totiž požádalo o vydání zatykače na generálního ředitele firmy Čong Mong-kua. Ten je podezřelý z úplatkářství, zneužití důvěry a zpronevěry.

Podle obvinění korejské policie měl z firemních peněz vytvořit tajný fond, z kterého tekly peníze významným politikům. Od těch na oplátku získával neoprávněné obchodní výhody. Nyní mu hrozí až doživotní trest.

Prokuratura má v úmyslu obžalovat i syna ředitele Hyundai Čong Ui-suna. Ten je šéfem sesterské automobilky Kia. O jeho zatčení se ale zatím nemluví. Celá situace je pro firmu obrovskou ranou.

Výstavba automobilky odložena na neurčito
Automobilka Hyundai se chystá v Česku investovat asi miliardu eur, což je až 29 miliard korun. Za tyto peníze by chtěla vybudovat obří závod v Nošovicích na FrýdeckoMístecku. Podle korejského tisku ale zatím podnik zahájení výstavby továrny odložil na neurčito.

Renomovaný německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung přinesl dokonce informaci, že automobilka zastavila všechny zahraniční investice mimo Koreu.

Také české Ministerstvo průmyslu a obchodu již včera připustilo, že by zahájení investice mohlo být kvůli problémům vedení automobilky odloženo. S možností, že by ke vstupu Hyundai do Česka nakonec nedošlo ministerstvo nepočítá.

Ministerstvo: Pro Českou republiku to nic nemění
„I kdyby ale došlo k výměně vedení firmy, tak to v souvislosti s plánovanou investicí u nás nic nezmění,“ říká mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu Ivo Mravinac. Celkem optimističtí jsou také zástupci Moravskoslezského kraje, ve kterém by se investice měla uskutečnit.

Kraj byl podle svých představitelů z korejské strany ujištěn, že Hyundai o zrušení plánů na stavbu továrny v moravských Nošovicích neuvažuje a přípravy stále běží.

„Do konce dubna, doufám, bude jasno, taková je dohoda s korejskou stranou. Situace v Koreji je ale nejasná, nepřehledná, každou hodinou se mění a opravdu si nemyslím, že by se v této chvíli dalo dělat víc,“ říká hejtman Moravskoslezského kraje Tošenovský.

Společnost Hyundai ale zatím ani nezačala v v kraji hledat možné pracovníky. Podle zástupce ředitele frýdecko-místeckého úřadu práce Jana Poláška totiž firma ještě úřady práce žádným způsobem neoslovila. Očekává se přitom, že by měla zaměstnat asi tři tisíce lidí a dalších až dvanáct tisíc by mělo pracovat v dodavatelských firmách.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...