22. června 2007 8:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Osvětlení škol? Levné a škodlivé

Škola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škola. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

BRUSEL České školy nyní řeší, jak naložit s nevyhovujícím osvětlením. Nařízení Evropské unie jim totiž ukládá prokázat do konce tohoto roku, že používají světla, která odpovídají předpisům. V opačném případě jim hrozí nemalé sankce.

Špatná světla jsou sice na stovkách škol, počet hříšníků ovšem může jít do tisíců. Potvrdila to Jana Lepší ze Zdravotního ústavu Plzeň, který provedl měření světel na vybraných základních a středních školách v České republice.

Jaké jsou nejčastější chyby ve svícení na školách? Jde zejména o vysokou spotřebu elektrické energie a nízkou svítivost, což negativně ovlivňuje vidění dětí. Časté je i nadměrné zahřívání, špatná údržba, a mnohde i chybí kryty svítidel, vyjmenovává Jana Lepší.

Požadavek unie se ředitelům nelíbí. Argumentují trvalým nedostatkem peněz ve školství a naopak množstvím předpisů, které se na ně z EU valí. „Problém osvětlení je všude, ale je to otázka peněz, ty jsou jenom jedny a my musíme rozhodnout, kam je dáme. Například předpisové vybavení školních lavic nás teď stálo 81 tisíc korun,“ řekl Břetislav Zahálka, ředitel Masarykovy základní školy Dolní Roveň.

Paradoxně by se ale investice do úsporných a ekologických světelných zdrojů, které jsou sice až dvakrát dražší než dosud používané, školám vyplatila. „Svítidla, která odpovídají předpisům, mají delší životnost, vyšší výkon a nižší spotřebu energie,“ vysvětlila Olga Vomáčková ze společnosti Philips Česká republika. Pro školy by to znamenalo až osmdesátiprocentní úsporu energie proti běžným žárovkám, odhaduje Vomáčková.


Další podrobnosti o výměně
nevyhovujícího osvětlení v českých školách
si přečtěte v dnešním vydání deníku

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?