27. dubna 2011 14:05, aktualizováno  15:26 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Otázky a odpovědi: Co se teď ve stavebním spoření změní?

Stavební spoření | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavební spoření | foto: Shutterstock

PRAHA Ústavní soud udělal čáru přes rozpočet Nečasově vládě: zrušil změny týkající se podpory stavebního spoření. Ty měly státu letos ušetřit šest miliard korun, které teď bude musel ministr financí Miroslav Kalousek najít jinde. Co se však změní pro lidi, kteří mají podepsanou smlouvu o stavebním spoření?

Nejprve si zrekapitulujme jak vlastně vláda v loňském roce podporu omezila:

  • státní příspěvek za rok 2010, připisovaný v roce 2011, měl klesnout na polovinu - ze současných tří tisíc korun (nebo 4500 u starších smluv) na maximálně 1500 nebo 2250 korun ročně.
  • nástrojem k tomu měla být jednorázová srážková dan ve výši 50 procent, kterou měly odvádět stavební spořitelny.
  • od roku 2012 pak mělo dojít přímo ke snížení státního příspěvku, a to na maximálně 2000 korun ročně pro všechny smlouvy, včetně těch uzavřených do roku 2003 s maximálním příspěvkem 4500 korun.
  • skončilo daňové osvobození úroků. Od letoška se na ně bude vztahovat 15% daň z příjmu, jako na všechny ostatní příjmy a úroky

Jak rozhodl Ústavní soud?

- soud zrušil s okamžitou platností 50% zdanění státní podpory stavebního spoření za rok 2010

- navíc zrušil i snížení podpory z 15 % na 10 % z uspořené částky, ale toto ustanovení nechal v platnosti do konce roku (zrušeno bylo proto, že bylo přijato ve stavu legislativní nouze).

více čtěte zde: Soud zrušil změny ve stavebním spoření


Jaké jsou důsledky dnešního rozhodnutí?

Podle Josefa Raidla z analytického oddělení společnosti Fincentrum se mění několik důležitých věci:

- státní podpora připsaná v roce 2011 se nesníží. Znamená to, že letos bude připsána státní podpora v původní výši, 50% zdanění neproběhne. Otázkou zůstávají praktické důsledky samotné výplaty podpory. Je totiž možné, že v některých případech již proběhla, a to v zákonem "osekané" míře. V tomto případě bude záležet jak se k věci postaví ministerstvo financí. "To může buď strčit hlavu do písku, anebo se dohodnout se spořitelnami na zpětné výplatě rozdílu", upozorňuje Josef Raidl. Podporu za rok 2010 každopádně dostali ti, kteří smlouvu v loňském roce ukončili. Jich se však srážková daň netýkala.

- nové smlouvy uzavřené do konce tohoto roku budou mít maximální podporu 2000 Kč, podpora za rok 2011 by měla být také u všech smluv 10% a maximálně 2000 Kč, protože zákon byl ponechán v platnosti do konce roku. V tomto případě tedy k žádné změně nedošlo.

- další vývoj bude záležet na nové právní úpravě, tedy na tom jak bude reagovat parlament. Je pravděpodobné, že změny budou znovu přijaty v původním znění, avšak ve standartním režimu, tak aby je nešlo znovu napadnout. Pokud by k tomu však čistě hypoteticky nedošlo, vrátí se od 1.1.2012 státní podpora opět na 15 %.

- co se týče ukončení výjimky na daň z úroků, zde se nic nemění. Úroky za rok 2011 budou připsány poslední den v roce a automaticky z nich bude stržena 15% daň z příjmů.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!