18. února 2011 17:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ovocnáři se bouří: Proč má podražit jen ovoce, a zelenina ne? ptají se

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

HOLOVOUSY Ovocnářská unie České republiky nesouhlasí s plánem vládní koalice zatížit čerstvé ovoce zvýšenou sazbou daně z přidané hodnoty ve výši 20 procent. Je podle nich nelogické, že čerstvá zelenina má ve snížené sazbě deseti procent zůstat a čerstvé ovoce ne.

Zvýšení DPH u ovoce podle ovocnářů povede k jeho zdražení a snížení spotřeby. uvedl to předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.

Sazba DPH se má kvůli důchodové reformě podle plánu koaličních stran od roku 2012 sjednotit na 20 procentech. Do snížené desetiprocentní sazby by měly patřit jen přesně vyjmenované potraviny. Jsou to chléb, mléko bez ostatních mléčných výrobků, brambory, syrová a nezpracovaná zelenina, nezpracované ryby, dětská mléčná výživa a potraviny pro pacienty cukrovkou a dalšími metabolickými problémy.

ČTĚTE VÍCE:

"Návrh je diskriminací českého ovocnářství. Je to pro nás nepřijatelný nesystémový krok. Budeme po vládě chtít racionální zdůvodnění, proč čerstvá zelenina zůstane v nižší sazbě a ovoce ne," řekl Ludvík. Rozdílné sazby DPH na ovoce a zeleninu podle něj nemají obdobu nikde jinde v Evropě.

Šéf ovocnářů také připomněl, že stát a Evropská unie podporují desítkami milionů korun projekt Ovoce do škol. "Program má naučit děti jíst zdravé ovoce a pomoci se snížením obezity u dětí. Zvýšení DPH bude mít zcela opačný efekt," řekl Ludvík. Pozastavil se i nad zařazením ryb do snížené sazby DPH. "Pokud zelenina a ryby zůstávají v nižší DPH jako potraviny zdravé výživy, proč ne ovoce," řekl.

ČTĚTE TAKÉ:

Na sjednocení sazeb DPH se dohodli ve čtvrtek ekonomičtí ministři koaličních stran. Nyní je snížená sazba DPH deset procent a základní 20 procent. Snížená sazba se v současné době vedle potravin vztahuje například na léky, ubytovací služby, vodu, knihy, hromadnou dopravu, kulturu a sociální péči.

Se sjednocením sazeb DPH dnes vyjádřily nesouhlas opoziční strany. ČSSD uvedla, že tento krok je pro ni nepřijatelný a bude proti němu bojovat.

ČTK, Lidovky.cz