19. října 2015 16:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ozdobíme vám hrob na dušičky, foto pošleme e-mailem, nabízí správa hřbitovů

Olšanské hřbitovy.Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olšanské hřbitovy.Ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Pražané si za poplatek mohou nechat před dušičkami vyzdobit hrob. Tuto možnost nabízí Správa pražských hřbitovů, která má v metropoli na starosti 29 hřbitovů, nabízí klientům dušičkovou a vánoční výzdobu hrobů.

Za několik stovek korun připraví výzdobu z chvojí, instalaci vánočního stromku nebo svícnu. Zákazníci si pak mohou vyzdobený hrob prohlédnout na fotografiích, které jim zaměstnanci za poplatek pošlou e-mailem nebo poštou.

Vyplývá to z ceníku zveřejněného na webu hřbitovů.

Pokud si majitel hrobu objedná dušičkovou výzdobu, zaplatí za položení chryzantém a chvojí 379 korun, v případě menšího urnového hrobu 252 korun.

Instalace 30 centimetrů vysokého vánočního stromku vyjde na 60 korun, položení svícnu 140 korun. Za částku od 115 do 669 korun zaměstnanci hrob umyjí vysokotlakým čističem. Pokud se majitel nemůže přijít na upravený hrob podívat osobně, může si objednat fotografii. Za 50 korun mu foto přijde e-mailem, za 150 korun poštou.

Městská příspěvková organizace nabízí i další sezonní služby. Lidé si mohou objednat třeba jarní výsadbu macešek nebo letní výsadbu begonií. Ceny se pohybují kolem 300 až 400 korun. Pravidelná zálivka vyjde na 575 korun.

V nabídce správy hřbitovů je i celoroční údržba, mytí, osev nebo osázení hrobů na Vyšehradě, na Olšanech, v Ďáblicích i na dalších místech v Praze. Taková služba vyjde v případě hrobového místa na 1328 korun, zhruba o 300 levněji v případě urnového hrobu.

  • Správa pražských hřbitovů pečuje o více než 200 tisíc hrobů v celé Praze.
  • Organizuje mimo jiné projekt adopce významných hrobů nebo ukládání uren do takzvaného lesa vzpomínek.

ČTK