27. února 2008 8:34 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Padělaných korun ubývá

Bankovka. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bankovka. Ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Do zavedení eura má Česko ještě daleko. Přesto tato „hrozba“ odrazuje padělatele od výroby falešných korun už nyní. Loni bylo v České republice zabaveno 2292 padělaných a pozměněných bankovek a mincí, téměř třikrát méně než o rok dřív. Nejoblíbenějšími bankovkami padělatelů jsou pětistovka a tisícovka.

 Tři čtvrtiny padělků byly rozpoznány hned při jejich předložení. „Tím je jasně deklarována jejich kvalita, protože byly tak snadno rozeznatelné,“ řekl Pavel  Řežábek, člen bankovní rady České národní banky. Velká většina papírových padělků koruny, celkem 1805, patří podle ČNB do kategorie méně zdařilých. Česká koruna totiž není podle Řežábka natolik finančně přitažlivá, aby se na ní používala kvalitní technika. „Souvisí to i s diskusemi o přijetí eura,“ řekl Řežábek.

Zločincům se totiž nevyplatí pořizovat kvalitní techniku, protože mají jen omezený čas na zhodnocení investice. Naprostá většina padělaných bankovek zadržených v loňském roce, téměř 88 procent, byla vytištěna na inkoustových tiskárnách. Necelých 12 procent bylo pouze ofoceno na barevné kopírce. Množství padělků zhotovených klasickými tiskovými technikami, které vyžadují odborné znalosti a přístup, se blíží nule.

 Oproti roku 2006 bylo zadrženo o 4310 kusů padělané české měny méně. „My doufáme, že je to proto, že nikdo nemá zájem o českou měnu,“ řekl Řežábek.

 Podle něj došlo loni k výraznému poklesu průměrné hodnoty jednoho padělku. Nejčastěji padělané byly bankovky v hodnotě 500 korun následované tisícovkami. Předloni přitom více než 60 procent všech padělků tvořily pětitisícikoruny. Celková hodnota padělků v českých korunách tak klesla na 1,62 milionu korun z 21,4 milionu v roce 2006.

Advantage Consulting, s.r.o.
C# VÝVOJÁŘ INTELIGENTNÍCH MĚST

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč