24. února 2009 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Padělků přibylo, jsou méně kvalitní

Padělky z kopírky jsou nejrozšířenější. Pouze dolary padělatelé tisknou klasicky.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Padělky z kopírky jsou nejrozšířenější. Pouze dolary padělatelé tisknou klasicky. | foto: Lidové noviny

PRAHA V Česku bylo v loňském roce zadrženo o 30 procent více padělků bankovek a mincí než v roce předchozím. Dvě třetiny padělků byly české mince a bankovky. Opět ubylo padělků dolarových bankovek, naopak euro lákalo podvodníky více.

Celkem se v loňském roce podařilo zachytit 4584 kusů padělaných bankovek a mincí. V roce 2007 to přitom bylo zhruba o tisíc kusů méně. O rok dříve však centrální banka evidovala celkem 7834 padělků. Vyplývá to ze včera zveřejněných dat České národní banky (ČNB). Zhruba dvě třetiny všech zadržených padělků tvořily české bankovky a mince. Z nich se loni nejvíce padělala tisícikorunová bankovka, jejíž podíl na zadržených bankovkách činí zhruba 34 procent. Celkem bylo z oběhu stáhnuto 957 kusů tohoto platidla.

Druhou nejčastěji padělanou bankovkou byla pětistovka s podílem necelých 31 procent. O rok dříve přitom bylo pořadí obrácené a v oblíbenosti mezi padělateli vedla pětistovka s podílem 34,8 procenta a tisícikoruna zaujímala druhé místo s podílem 27,6 procenta.

Podíl zadržených padělků pětitisícových bankovek se loni oproti roku 2007 zvýšil z 2,66 procenta na 3,59 procenta. Celkem jich bylo odhaleno 101 kusů. Naopak podíl padělků dvoutisícovek se loni snížil z předloňských více než 8 procent na 4,76 procenta.

Celkem bylo zachyceno 3039 českých bankovek a mincí, tedy o 747 kusů více než v roce 2007. Jejich celková hodnota činila 2,29 milionu korun, což je o 0,67 milionu korun více než předloni. Na území České republiky bylo loni zadrženo celkem 1545 kusů padělků valut v hodnotě necelých 2,9 milionu korun. „Neustále klesá počet padělků amerických dolarů,“ komentoval trendy v odhalování padělků zahraničních měn Pavel Řeřábek, vrchní ředitel ČNB a člen její bankovní rady.

Podle něj za úbytkem padělků této měny stojí zejména aktivity americké centrální banky Fed, jež vydává stále nové vzory dolarových bankovek. Padělků amerického dolaru bylo zadrženo pouze 244 kusů, což je o 55 kusů méně než v roce 2007. Mezi padělky dolarů převažovaly stodolarové bankovky. Zadrženo jich bylo celkem 211 kusů.

Přibylo naopak padělků eurobankovek. Těch bylo zadrženo celkem 1028 kusů, téměř o tři sta více než v roce 2007. Nejvíce padělaná byla padesátieurovka, bylo jí zadrženo více než 600 kusů. Druhé místo se zhruba 200 kusy patří stoeurové bankovce.

Kvalita se zhoršuje
Většina padělaných bankovek byla v loňském roce vytištěna na inkoustových tiskárnách. Výjimkou byly jen dolarové bankovky, u nichž i nadále převládá klasický tisk. U českých bankovek byl zaznamenán lehký nárůst padělků vyrobených na barevné kopírce na úkor inkoustového tisku. Ten však i nadále činí více než 80 procent.

„U eurobankovek je vidět výrazný nárůst inkoustového tisku na úkor standardního tisku, což znamená pokles kvality,“ řekl Řežábek. Inkoustový tisk tak byl použit při výrobě téměř poloviny europadělků. U korun a eurobankovek byl zaznamenán pokles kvalitních padělků, u dolarů se drží zhruba na stejné úrovni.