28. listopadu 2013 15:56 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Padělky značkového zboží už se prodávají i v českých supermarketech

Některé padělky byly skoro nerozeznatelné od originálu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Některé padělky byly skoro nerozeznatelné od originálu. | foto: JIří Meixner, MAFRA

PRAHA Padělky značkového zboží se v poslední době objevují i v nákupních centrech. Česká obchodní inspekce ve třetím čtvrtletí zjistila prohřešky u 72 procent z 335 provedených kontrol zaměřených na porušování práv duševního vlastnictví. Obchodníkům inspekce uložila 223 pokut za 1,9 milionu korun.

Kontroloři zabavili celkem 3859 kusů padělků v hodnotě téměř sedm milionů korun. Nejčastěji šlo o textil, elektroniku či obuv. Nejčastěji padělanou značkou je Pokémon Wizards.

ČOI se při kontrolách neomezila pouze na stánkový prodej v příhraničí nebo tržiště, ale také na obchodní centra a e-shopy. Na kontrolách se s ČOI podílela také policie, pracovníci celní správy a cizinecké policie.

"U zabraných výrobků, které prokazatelně neodpovídají zvláštním právním předpisům, bylo nebo bude pravomocně rozhodnuto o jejich propadnutí. Následně budou zničeny nebo podle jejich charakteru využity k humanitárním účelům," uvedl mluvčí inspekce Denis Gaidoš.

Podle inspekce se padělky stále častěji objevují v kamenných prodejnách a v buticích na turisty navštěvovaných místech, a také v e-shopech.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!