Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Padesátikoruny: bude více mincí

Padesátikoruny: bude více mincí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Padesátikoruny: bude více mincí |

PRAHA V peněženkách, pokladnách i kapsách lidí a obchodníků se budou stále více objevovat kovové padesátikoruny. Česká národní banka (ČNB) se totiž na začátku března rozhodla dát do oběhu více padesátikorunových mincí ze svých sejfů.

Počet mincí se tak zvýšil od konce loňského roku z 5,2 na současných osm milionů. V současnosti obíhá v zemi v podobě padesátikorunových mincí čtyři sta milionů korun. Naopak počet padesátikorunových bankovek se snížil z téměř čtyřiceti milionů na šestatřicet.

„Bankovky se opotřebovávají stále rychleji,“ uvádí k výměně mluvčí ČNB Pavlína Bolfová s tím, že se centrální banka rozhodla využít zásoby svých mincí. V současnosti proto ČNB vydává bankám padesátikoruny jen v podobě mincí. Papírových padesátikorun tak ubude na úkor kovových.

Úspora díky mincím
Pro centrální banku tento krok znamená úsporu. ČNB má totiž značné zásoby mincí, ale nižší zásoby bankovek v padesáti korunové hodnotě. Místo dotisku bankovek tak centrální banka bude vydávat kovové padesátikoruny.

Dotisk nových bankovek by navíc mohl být zbytečný. Současná vláda totiž stále počítá s přijetím eura v roce 2010. Euro by nahradilo českou měnu. České bankovky a mince by se tak staly minulostí. Podle Bolfové by se všechny mince a bankovky zlikvidovaly. Na větším množství kovových padesátikorun by ČNB mohla vydělat i při likvidaci mincí a bankovek. „Mince se nevracejí v takové míře jako bankovky,“ uvedla Bolfová.

Vstup Česka do eurozóny už za čtyři roky není ale vůbec jistý. Hlavním problémem pro přijetí eura jsou obrovské schodky veřejných financí. Česko kvůli nim nesplňuje podmínky pro přijetí eura. Část odborníků proto odhaduje spíše pozdější přijetí evropské měny. Konkrétně analytici České spořitelny datum vstupu do eurozóny předpokládají na rok 2013.
,
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.