27. února 2008 11:46 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pády bank stojí životy tisíců střadatelů

LONDÝN/PRAHA Pokud by současná krize na světových finančních trzích vedla k pádu většího množství bank, životy desítek tisíc lidí by se ocitly v přímém ohrožení. Vyplývá to ze včera zveřejněné studie cambridgeské univerzity, která se vůbec poprvé zabývala vztahem bankovních krizí a úmrtnosti.

Vychází z porovnání dat Světové zdravotnické organizace o vývoji úmrtnosti v letech 1960-2002 a bankovních krizí registrovaných ve stejném období Světovou bankou.

Panika klientů upadajících bank vede podle zjištění britských vědců ke stresu podobnému tomu, který prožívají lidé v oblastech zemětřesení, válek nebo teroristických útoků. Prvotním příznakem je prudké zvýšení srdečního rytmu a krevního tlaku, což může často vyústit v srdeční infarkt.

Ve vyspělých zemích se při bankovních krizích zvyšuje míra úmrtnosti o 6,4 procenta, v rozvojových zemích se zvětšuje až o 26 procent. Oběťmi „bankovních stresů“ jsou častěji staří lidé, kterým krize ohrožují celoživotní úspory.

Jeden z posledních příkladů panikařících klientů poskytla britská hypoteční banka Northern Rock, na kterou na podzim loňského roku podnikli její zákazníci „run“ pod vlivem zpráv o propadu hypotečních trhů. Pakliže by podobný kolaps zaznamenalo větší množství bank v zemi, úzkost a stres by mohly přivodit srdeční infarkt a smrt 1300-5100 Britů, uvádí studie.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!