25. dubna 2011 8:31 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Panelákové byty jsou stále ještě příliš drahé

Sídlo firmy Deloitte v pražské Krči. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo firmy Deloitte v pražské Krči. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Čtvrtletní růst či pokles cen bytů je jen okrajový výkyv, tendencí letošního roku je stagnace, tvrdí Filip Endal, analytik realitních trhů české pobočky společnosti Deloitte.

LN Rostou, nebo klesají průměrné ceny bytů v Praze?
Podle mého názoru ceny bytů v Praze stagnují. Růsty, nebo poklesy v rozsahu jednotek procent považuji za lokální záležitost. Problém pražského rezidenčního trhu nejsou ceny, ale zejména velký rozdíl mezi plánovanými kapacitami a reálnou poptávkou. Trh hledá novou dlouhodobě udržitelnou absorpční úroveň. Obecně hodnotím aktuální vývoj cen v Praze jako stagnaci, ale určitě jsou lokality, kde ceny mírně rostou, a jsou lokality, kde ceny klesají, v průměru bych mírný pokles cen očekával. Vliv mohou mít větší slevy u vyprodávaných postavených bytů stejně jako fakt, že cenu nových bytů mohou ovlivňovat nižší ceny stavebních prací.

Čtěte také:


LN Která z cen – nabídková, kupní, odhadní – více vystihuje realitu, čím mohou být tyto druhy cen zkreslené?
Realitu určitě postihuje nejlépe cena kupní, tedy realizační. Nabídková cena může být ovlivněna snahou nekazit cenovou hladinu, jedná se mnohdy o optimistická přání prodávajících. Do odhadní ceny může vstupovat velké množství subjektivně hodnocených koeficientů, viz optimistické odhady před krizí a pesimistické nyní. 

LN Lze očekávat, že ceny bytů porostou kvůli očekávanému dvojímu zvýšení DPH v budoucnu?
DPH ceny bytů mírně zvýší. Nicméně si nemyslím, že o celou část zvýšeného DPH, část zvýšené daně budou muset pohltit developerské společnosti. 

LN V Praze se aktuálně nabízí 16 tisíc bytů. Je taková zásoba zdravá?

Převis nabídky nad poptávkou již nějakou dobu ceny ovlivňuje a ovlivňovat bude i nadále. Vyčištění trhu od vytvořených zásob může trvat i několik let. Klíčové bude, jak se bude dařit zvyšovat sebedůvěru na straně kupujících, která byla v době ekonomického ochlazení provázeného zvýšením nejistoty poněkud pochroumána. 

LN Co může letos zvýšit poptávku po bytech?
Poptávku může ovlivnit zejména navrácení sebedůvěry kupujícím, poroste-li ekonomika, firmy budou nabírat, sníží-li se četnost apokalyptických zpráv stejně jako daňová nestabilita týkající se vlastnického bydlení, pak se začne s určitým zpožděním vzpamatovávat i rezidenční trh. Mírně pozitivně může poptávku po bytech ovlivnit avizované zvýšení DPH, kupující se přirozeně budou snažit nakoupit ještě s nižší sazbou DPH. Rozhodně se ale nebude opakovat situace z roku 2007. Také kulminace silných ročníků je za námi. Poptávku po bytech mohou ovlivnit také aktivity hypotečních bank, například nabízením atraktivních hypotečních produktů, relativně nízkými úrokovými sazbami.

LN Lze počítat s dalším poklesem cen panelákových bytů?
U nových a zánovních bytů očekávám cenovou stagnaci, nové byty se staví levněji. Naopak pokles cen očekávám u panelákových bytů, které zůstávají v porovnání s novou výstavbou relativně drahé. Otázkou tak zůstává, co je férová cena u tohoto segmentu a jaký by měl být rozdíl v ceně těchto bytů ve srovnání s novostavbami.