19. března 2009 15:27 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Panelová ves v lesích ztratila poslední práci

Rovná - socialistický experiment moderní obce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rovná - socialistický experiment moderní obce | foto: Reprofoto

ROVNÁ V Rovné na Sokolovsku nutně potřebují zaměstnavatele. Poslední místní firma na přelomu roku z obce odešla. Podle starosty Jaroslava Jandy hrozí malé obci uprostřed Slavkovského lesa, že do konce roku dosáhne míra nezaměstnanosti 50 procent.

Obyvatelé Rovné měli vždy horší šanci získat práci. Obec leží uprostřed Slavkovského lesa se špatnou dopravní obslužností. Zemědělské firmy už z obce odešly dávno a firma Elektrokontakt, která do konce roku zaměstnávala asi 200 lidí, opustila Rovnou na konci loňského roku.

Rovná - socialistický experiment moderní obce"Snažíme se oslovovat zájemce, kteří by v obci nabídli pracovní místa. Buď v našich objektech, kde jsme v zastupitelstvu schválili jen symbolické nájemné, abychom investory nalákali, nebo jinde. Pro nás je důležité, aby lidé měli šanci získat práci," řekl ČTK Janda.

Socialistický experiment
Rovná byla původně malá ves, která dvakrát v podstatě zanikla. Poprvé po vyhnání českých Němců v roce 1946, podruhé kvůli vybudování vojenského prostoru Prameny v 50.letech. V 60. letech minulého století zde začal socialistický experiment, který spočíval ve výstavbě panelového sídliště uprostřed lesů. Bez napojení na okolí ale zůstala obec osamocená, s vysokými náklady na vytápění a údržbu zastaralých domů.

Rovná - socialistický experiment moderní obceV Karlovarském kraji dosáhla v únoru nezaměstnanost 9,6 procenta. Mezi kraji je v tomto ohledu třetím nejhorším. Na Sokolovsku je přitom míra nezaměstnanosti dlouhodobě nejhorší ze tří okresů kraje. Odříznuté obce, jako je Rovná, pak mají nezaměstnanost ještě vyšší.

Odchod významného zaměstnavatele z obce by mohl mít i další neblahé důsledky. "Loni jsme se dohodli na posílení dopravy o další spoj právě kvůli Elektrokontaktu. Pokud ale nyní lidé spoje nebudou využívat, hrozí, že se zase zruší. A to by ještě zhoršilo šanci na zaměstnání pro místní.

Bojím se, aby lidé, kteří chtějí pracovat nezůstali bez práce," řekl Janda.

Rovná - socialistický experiment moderní obce leží nedaleko SokolovaPomoc zvenčí je pro Rovnou také komplikovaná. "Kraj by rád pomohl, ale vše je limitováno finančními možnostmi," řekl ČTK hejtmana Karlovarského kraje Josef Novotný. Kraj už v minulých letech Rovné několikrát pomohl dotacemi, když se hospodaření obec ocitlo v úzkých.

Určitá naděje se ale podle starosty rýsuje. "Jednáme nyní s jedním zájemcem, který by v Rovné mohl otevřít svoji provozovnu. Jedná se o perspektivní technologii, která by mohla nabídnout práci na dlouho dopředu," řekl Janda. Konkrétní údaje ale zatím nechce zveřejnit.


Lidovky.cz, ČTK