1. února 2008 11:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Papírové dvacky platí jen do září

Papírová dvacetikoruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papírová dvacetikoruna | foto: Reprofoto

PRAHA Dvacetikorunová bankovka přestane v září letošního roku platit. Rozhodla o tom bankovní rada České národní banky. Řada lidí změnu zřejmě ani nezaregistruje, s bankovkou totiž nyní platí jen výjimečně. Ke konci roku 2007 evidovala banka v oběhu 5,3 milionu těchto bankovek za více než 106 milionů korun.

Česká národní banka bude dvacetikoruny vyměňovat od září do konce srpna 2009 společně s ostatními obchodními bankami, které provádějí platební operace. Po tomto termínu do 31. srpna 2014 bude výměnu provádět už pouze ČNB. "Výměnu bude možné provést buď v hotovosti, nebo uložením na účet vedený u příslušné banky," uvedla Pavlína Bolfová, mluvčí České národní banky.

Papírové dvacetikoruny se poprvé objevily v oběhu 20. dubna 1994, naposledy byly vydány v roce 1996. Jejich životnost ovšem čítala v průměru jeden až 1,5 roku, proto je rychle nahradily mince. Zatímco v roce 2002 ČNB prostřednictvím svých pokladen vydala nebo přijala téměř 370.000 kusů papírových dvacetikorun, o pět let později to bylo už jen necelých 51.000 kusů.

Dvacetikorunových mincí bylo ke konci loňského roku v oběhu více než 140 milionů za 2,8 miliardy korun. ČNB zatím neuvažuje o nahrazení papírových padesátikorun, v oběhu je přirozenou cestou postupně nahrazuje mincemi.

V září skončí také platnost posledních haléřových mincí v oběhu, a to padesátníků. Stejně jako papírové dvacetikoruny již neplní svoji funkci a z oběhu se jich vrací čím dál méně.

Obchody budou i nadále uvádět ceny zboží v haléřích a jejich násobcích. Zaokrouhlovat na celé koruny se budou jen konečné položky nákupu pouze při hotovostních platbách.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR KONSTRUKTÉR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč