Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Paramount spolkl DreamWorks

Filmové studio Dreamworks. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filmové studio Dreamworks. | foto: AFP

PRAHA 

Studio DreamWorks, které v roce 1994 založili režisér Steven Spielberg, podnikatel David Geffen a bývalý manažer firmy Disney Jeffrey Katzenberg se tak po jedenácti letech přesouvá pod křídla mediálního koncernu Viacom, který firmu Paramount vlastní.

Přestože projekt DreamWorks přinesl svým zakladatelům slávu a zisk, postrádal potřebné finanční zázemí k tomu, aby mohl konkurovat mnohem větším studiím. „Společně budeme schopni distribuovat naše filmy s mnohem menšími náklady, takže je to výhra pro obě společnosti,“ řekl agentuře Reuters Geffen.

Fanoušci slavného režiséra Stevena Spielberga se ovšem nemusí bát, že by o jeho filmy přišli, Spielberg u studia nadále zůstane jako režisér i jako producent. Již podepsal smlouvu, podle níž v průběhu příštích tří let vyprodukuje čtyři až šest filmů ročně.

Geffen zůstane na postu ředitele DreamWorks. Třetí spoluzakladatel studia, Jeffrey Katzenberg, bude ředitelem podskupiny DreamWorks Animation, která produkuje animované filmy. Jako například snímek Shrek.

Paramount má nyní v plánu odprodat práva k filmům, které DreamWorks vyprodukovalo, a to včetně kasovních trháků jako Zachraňte vojína Ryana, Americká krása nebo Gladiátor. Podle vlastních odhadů by firma mohla za soubor filmů získat až miliardu dolarů.

Čistá cena zaplacená za DreamWorks by se tak snížila asi na šest set milionů dolarů.
Distribuční práva k prodávaným filmům si ale Paramount hodlá ponechat. V současnosti totiž buduje mimo území USA vlastní distribuční síť poté, co ukončil spolupráci s firmou Universal, která dosud filmy Paramountu v cizině rozšiřovala.

Paradoxní je, že právě u firmy Universal Steven Spielberg před lety začínal. Natočil u ní své nejslavnější filmy, jako jsou Čelisti nebo Jurský park.

Odprodej padesáti devíti filmů z produkce DreamWorks by měl poskytnout Paramountu finanční injekci v době, kdy se jeho mateřská společnost Viacom dělí na dvě samostatné jednotky a vydala mnoho peněz na převzetí jiných firem.
,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...