Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Paříž, nebo Egypt? Favoritem velikonoční dovolené je stále Krumlov

neděle 12.9. Vstal jsem s čistou hlavou a prolezl si Krumlov dřív než jej opět dobyli turisti.. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy neděle 12.9. Vstal jsem s čistou hlavou a prolezl si Krumlov dřív než jej opět dobyli turisti.. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Tisíce Čechů vyráží na prodloužený víkend za hranice, nejčastěji do Paříže nebo Říma. Nárůst obsazenosti hlásí také tuzemské hotely. Podle údajů hotelového portálu Hotel.cz je největší zájem o pobyty v Praze, Českém Krumlově, Luhačovicích, Rožnově pod Radhoštěm či Špindlerově mlýně.

Průměrná cena tuzemského velikonočního pobytu stoupla je 4812 korun, což je o 170 korun více než loni. Pro hotely a penziony jsou Velikonoce po Silvestru druhým vrcholem roku. Nejvyšší obsazenost na Velikonoce hlásí hotely a pensiony v Českém Krumlově.

"Poptávka po tomto víkendu je v porovnání s obvyklým průměrem dvojnásobná, přestože cena ubytování v exponovaných destinacích bývá vyšší, a to v některých případech až o 40 procent," uvedl Milan Petr z portálu Hotel.cz.

Češi vyrážejí na svátky také do lázní, podle statistik portálu Spa.cz je nejvíce rezervací do ubytovacích zařízení v Mariánských lázních, Luhačovicích, Karlově Studánce a v Poděbradech.

Na svátky do Egypta

Ze zahraničních destinací jsou na Velikonoce nejpopulárnější zájezdy do Francie, Egypta, Itálie či Maďarska. Podle cestovní agentury Invia.cz tvoří pobyty v zemi galského kohouta 23 procent z celkové poptávky po zahraničních pobytech na období Velikonoc.

"Oproti loňskému roku poklesla v období Velikonoc poptávka po exotických dovolených. Důvodem je především aktuální teplé počasí. Z exotických destinací nastal nejvýraznější pokles poptávky u Egypta, a to o 54 procent oproti loňsku. Právě Egypt byl v loňském roce nejpopulárnějším velikonočním cílem turistů. Češi letos spíše volí poznávací pobyty v evropských metropolích, nejraději objevují Paříž, Řím a Istanbul," uvedl marketingový ředitel Invie Michal Tůma.

ČTĚTE TAKÉ:

"Velmi oblíbené jsou tematicky zaměřené zájezdy, např. velikonoční a květinové slavnosti v Evropě. V tomto období cestují ti, kteří chtějí poznávat a nepreferují letní horka, na kratší pobyty do zahraničí do čtyř dní," uvedla tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.

Rusové o Velikonocích nepřijíždějí

Do Česka na Velikonoční svátky přijede podle asociace o šest procent víc zahraničních turistů než loni, celkem až 300 tisíc. Zahraniční turisté v Česku utratí téměř 3,5 miliardy korun. Nejvíce návštěvníků přijede tradičně z Německa, Rakouska a Slovenska, Rusové v tomto období do Česka příliš nejezdí.

Zhruba dvě třetiny turistů zavítají do Prahy. Nárůst příjezdů je hlavně u individuálních návštěvníků. "K nejnavštěvovanějším mimopražským destinacím v tomto období patří především oblasti, ve kterých se udržely velikonoční tradice - jižní Morava, Haná, Valašsko, ale i jižní Čechy," doplnil analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...