16. listopadu 2009 16:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pařížané nedostali peníze zdarma. Reklamní akce se zvrhla v pouliční bitvu

Pařížané se přišli pro 'své' peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pařížané se přišli pro 'své' peníze | foto: AFP

PAŘÍŽ V násilné incidenty vyústil plán francouzské internetové společnosti Mailorama rozdávat v rámci své reklamní kampaně v centru Paříže peníze. Na místě nedaleko Eiffelovy věže se v sobotu vytvořil dav asi 7000 lidí, kteří vyvolali zmatek a komplikovali dopravu.

Výbušná atmosféra přiměla policii, aby vyzvala organizátory k zastavení akce. Zpráva se rychle rozšířila a rozzuřila lidi, kteří se těšili na rozdávání slíbených červených váčků s papírovými bankovkami v hodnotě od pěti do 500 eur.

Policie zasáhla poté, co skupina násilníků zbila tři přihlížející osoby včetně jednoho agenturního fotografa, převrátila automobil uprostřed ulice a poškodila výlohy několika obchodů. Policisté přitom zatkli devět osob.

Organizátoři akci propagovali dlouho dopředu a nedbali na upozornění úřadů, že zákon prý zakazuje rozdávání peněz v rámci reklamy. Nejvyšší trest je ale pokuta 150 eur, což společnost, která jich na místě chtěla rozdat 40.000, nemohlo odradit.

Úřady nemohly akci zakázat, protože právo na svobodné shromažďování je v zemi, uvyklé na časté demonstrace z různých příčin, posvátné. Vymohly si pro začátek, že peníze nesměly být vyhazovány z jedoucího autobusu, jak se původně plánovalo, kvůli obavám z dopravních nehod.

Nekontrolovatelnost davu a výzva policie nakonec ale organizátory přiměla, aby se svého záměru vzdali. "Uvědomili jsme si, že udržet bezpečnost bude těžké," řekl předseda společnosti Mailorama. Dodal, že peníze, které měly být rozdány, dá společnost na charitu. Pařížská prefektura uvedla, že zvažuje podání trestního oznámení pro ohrožení veřejné bezpečnosti.

Akce s rozdáváním peněz měla v Paříži premiéru. Její násilné vyústění, známé z předchozích let z chudinských předměstí obývaných národnostními menšinami, ale vyděsilo obyvatele centra francouzské metropole a znejistilo politickou garnituru.

Lidovky.cz, ČTK