21. října 2008 11:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Parmalat musí odškodnit Citigroup

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. |

HACKENSACK (USA) Porota v americkém státě New Jersey shledala v pondělí italskou potravinářskou společnost Parmalat vinnou z podvodu vůči americké bankovní skupině Citigroup v souvislosti s bankrotem Parmalatu z roku 2003. Přiznala za to bance od Parmalatu odškodné 364,2 milionu dolarů (6,5 miliardy Kč).

Soudní při inicioval nový management Parmalatu, který od největší americké banky požadoval odškodnění 2,2 miliardy dolarů za to, že údajně přispěla k bankrotu firmy. Citigroup se naopak označila za oběť Parmalatu a podala protižalobu. Porota jí dala za pravdu a přiznala bance maximální obnos odškodného, který požadovala. Parmalat uvedl, že se odvolá.

Parmalat obviňuje Citigroup, že významnou měrou přispěla k jeho pádu v prosinci 2003. Známý výrobce trvanlivého mléka se tehdy zhroutil pod tíhou dluhů poté, co se v jeho účtech objevila díra čtyř miliard eur. Dlouholeté zakrývání účetních nesrovnalostí vyneslo případu Parmalat označení "evropský Enron".

Citigroup je zatím prvním subjektem s nímž se Parmalat v USA soudí za to, že údajně pomáhaly bývalému vedení firmy zakrývat účetní podvody.  Obviněna je rovněž Bank of America a auditorská firma Grant Thornton International.

Parmalat se vymanil z bankrotové ochrany v roce 2005. Jeho šéf Enrico Bondi podal desítky žalob na bývalé bankéře a auditory firmy a dosud tím získal asi dvě miliardy eur.
Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!