5. dubna 2007 9:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Paroubek finanční reformu odsoudil

Peníze, reformy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze, reformy | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Reforma daní předložená vládou je sociálně nespravedlivá, zdražovací a protipopulační. Tyto přívlastky zazněly na včerejší tiskové konferenci ČSSD. „Je to největší sociální experiment s českou společností od kuponové privatizace,“ řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Upozornil, že vládní reforma veřejných financí je výhodná pouze pro lidi s příjmem nad čtyřicet tisíc korun měsíčně. „Především sociálně slabí a důchodci na reformách prodělají,“ uvedl Paroubek. Podle něho tak nejde o reformu ale o zdražení, které povede ke zvýšení inflace na 3,5 procenta. To způsobí růst úrokových sazeb, a tím i zdražení úvěrů a hypoték.

 „Kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty se zdraží potraviny, teplo, voda, noviny nebo bydlení. Když si tak někdo staví byt za tři miliony, zaplatí nyní pětiprocentní DPH. Pokud bude přijata vládní reforma v současné podobě, vyšplhá se tato daň na devět procent, což znamená, že člověk přidá dalších sto dvacet tisíc korun,“ informoval Paroubek. To podle šéfa ČSSD povede k navýšení nájmů.

 „Velkým problémem je protipopulační charakter reformy. Kvůli poklesu porodného, zrušení valorizace rodičovského příspěvku nebo pastelkovného dostanou rodiny s dětmi v příštím roce o 8, 5 miliardy korun méně,“ dodává Paroubek.

 Místopřeseda ČSSD a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka odmítl kritiku občanských demokratů o hrozící dluhové pasti. „Nic takového nehrozilo a nehrozí. Naopak jsme v předstihu. Minulý rok byl deficit veřejných rozpočtů 2,95 procenta,“ konstatoval Sobotka.
Na jaře 2004 sociálnědemokratická vláda schválila konvergenční program, který měl rozpočtový schodek postupně snižovat. Pro rok 2006 se počítalo s 3,8 procenty, a to podle Sobotky bylo splněno. Sobotka také napadl vládou proklamované snížení daní. „Jedná se o zdaňovací reformu, ne daňovou. Ve skutečnosti se totiž daně budou zvyšovat,“ uvedl Sobotka.

 V letech 2008 až 2010 má stát zvýšením DPH získat osmdesát miliard navíc. Daně u fyzických osob se naopak sníží o šedesát osm miliard. Sobotka proto oznámil, že zbývajících dvanáct miliard korun zaplatí občané ze svých kapes.

 Ekonomovi ČSSD Janu Mládkovi se nelíbil samotný pojem „rovné daně“. „Je to pouze trik s daňovým základem,“ poznamenal Mládek. Podle jeho přepočtů budou zaměstnanci odvádět 23 procent ze svých platů, zatímco živnostníci devatenáct procent. Patnáctiprocentní zdanění se bude týkat pouze rentiérů. „Je tedy jasné, pro koho je rovná daň určena,“ dodal.
 Stínový ministr školství Jiří Havel a profesor sociologie Martin Potůček upozornili, že koncept rovné daně nepřijala žádná vyspělá země. ČSSD proto v nejbližší době navrhne vlastní pozměňovací návrhy, které budou mít menší dopad na sociálně slabší vrstvu obyvatel.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz