30. září 2013 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pašovaná šunka na holém těle. Zaměstnanci kradou jako straky

Krádež | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krádež | foto: Shutterstock

PRAHA Čeští zaměstnanci podle odhadů ukradnou ročně majetek za miliardy korun. Jen v supermarketech mají prý zaměstnanci na svědomí až 75 procent všech krádeží. A stejné je to i v továrnách, kancelářích nebo dokonce školách.

A může to vypadat jakkoli. Třeba i tak, že se po setmění ve škole naproti rozsvítí jediné světlo. Děje se to se železnou pravidelností. A vždycky jen v koupelně. Uklízečka pustí kohoutek… Svlékne šaty a vleze do vany. Když vyleze, ošplouchne se manžel a po něm i děti.

„Krade se všude a pořád. Říkám to všem. Určitě se krade i ve vaší firmě,“ říká Pavel Polok, obchodní ředitel firmy Viavis, která radí, jak na nepoctivé zaměstnance. „Je to ale trochu takové tabu, protože většina firem se stydí, že si své lidi nedokáže uhlídat. Není to pro ni zrovna dobrá vizitka,“ říká. Před dvěma lety stejný závěr ukázal i průzkum (více čtěte ZDE).

A anonymní anketa Lidových novin mu dává za pravdu.

Co jste kdy v práci ukradli?

Novinář, 36 let
"
Toho času jsem si v práci vytiskl na koupené silné 300gramové papíry svatební oznámení."

Sekretářka, 25 let
"Já si občas dám kafe, co máme ve firmě pro klienty. Občas taky kolu. A taky s kolegou dojídáme, co zbyde po klientech. Sušenky a arašídy."

Učitel, 34 let
"Jsem hrozný kleptoman na centropeny na tabuli. Pořád mám nějaký v autě, protože si je strčím do kapsy a už zapomenu je donést zpět. Řekl bych, že učitelé jsou vcelku slušní, mají přece předávat morální hodnoty. Nicméně určitě se ve školách kopíruje a tiskne. Soukromé věci, diplomky vlastních dětí. Letos jsem si ve škole tiskl 100 stran, a tak jsem to šel zaplatit. Byl jsem za exota... Sekretářka se divila, co blbnu, a dala mi to za polovic. A pak se ve školství krade jedna věc ve velkém – čas. Učitelé ho tráví na netu, Facebooku. O přestávkách i jindy. Ovšem školní jídelna, to je panečku jiná. Když před vámi kuchařka vyhazuje jídlo, co děcka nedojedla, a třídí si to na maso a zbytek. Maso si bere pěkně domů pro psy nebo prasata, je to docela bizarní. Jen doufám, že to nemá také pro sebe k večeři."

Studentka, 22 let
"Byla jsem na brigádě v mlékárně. Kradla jsem mléko v termosce. Když děláte na expedici, což je obrovská lednička, je tam kosa. Chodí se tam ve vaťáku. A k tomu se hodí na svačinu horkej čaj. Takže do práce čaj v termosce, z práce se v ní odnáší ukradené mléko. Ale tohle děláme jen my studenti, a teď když jsem to práskla, tak je s tím asi konec. Jakej styl mají místní, to netuším."

Máte podobnou zkušenost? Napište nám

Znáte nějaký případ, kdy kradou zaměstnanci? Pošlete nám svůj příspěvek na adresu internet@lidovky.cz. Můžete zůstat v anonymitě, pokud si to budete přát.

Servírka, 19 let
"Když mě hosti zvou na panáka, tak jim naleju celého a sobě jen polovičního a dám si do něj led. Když ten panák stojí 80 korun, mám tak 40 do kapsy. Když bych si žádného panáka se zákazníky nedala, tak by byli naštvaní. Takhle jim udělám radost. A sobě taky. A i šéfovi se zvedne tržba. V práci pít můžu, takže když takhle otočím sedm panáků, tak mám skoro tři stovky a opilá nejsem, protože jsem de facto vypila jen tři a půl panáku. Jednou jsem k narozeninám dostala lahev a rozlila jsem ji v práci za barem po panácích. Za to se ale stydím. To už je podle mě slušný šméčko. I když co? Strašně dřu. I šestnáct hodin denně. A tohle byl jen malý hřích, ostatní v tý restauraci zadarmo jedí. A kuchař? Ten krade maso ve velkým."

Skladník, 51 let
"Ve velkých supermarketech kradou všichni. Ale tedy masově. Obvykle se tomu říká spřátelené nákupy. To když máte za pokladnou spřízněnou duši. Ona pak třeba nenamarkuje všechno, třeba přehlídne lahev. Nebo si nevšimne, že na base piv je kód jako by to bylo plato vajec."

Skladník, věk nechtěl prozradit
"Asi největší úlovek byl celej kamion žvýkaček. Pak jsme to prodávali s kámoši pokoutně – tu paletu, tam paletu. Udat tolik žvejkaček, to nebylo jen tak. V marketech kradou mnohem víc zaměstnanci, než lidi z venku. Na záchodech jíme bagety. Salám vynáším pod čepicí. A tak."

Zaměstnankyně masokombinátu, 40 let
"Pašuju občas šunku. Na holým těle."

, Lidové noviny
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.