Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Pastí na zloděje proudu se stanou měřidla, která černý odběr ihned odhalí

Ekonomika

  11:07
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Místo speciálních komand "přímý přenos" stavu spotřeby. Odborníci tvrdí, že chytrá měřidla okamžitě odhalí, když někdo odebírá proud na černo.
Elektroměr (ilustrační foto)

Elektroměr (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Boj proti černým odběratelům elektřiny je dnes v rukou speciálních přepadových komand distribučních firem. V budoucnu by však mohla na zloděje proudu víc platit chytrá měřidla elektrického proudu. Shodují se na tom energetici v souvislosti s doporučením Evropské unie, aby už v roce 2020 byla chytrým měřidlem vybavena každá domácnost v EU.

Zákazník si může data přenášet na mobil
O co jde? Na rozdíl od klasických hodin, jejichž stav k určitému datu přímo v domě kontrolor mechanicky zapíše, chytrá měřidla přenášejí data o odběru bezdrátově přímo do centrály. Jak distributor, tak zákazník proto mají prakticky v každém okamžiku dokonalý přehled o vývoji spotřeby v konkrétním odběrném místě.

Pro zákazníka, který si může nechat přenášet data také třeba na mobil nebo na počítač, to znamená možnost výrazných úspor. Každý si totiž může kdykoliv kontrolovat a korigovat svou spotřebu. Distribuční firmy zase okamžitě zjistí, pokud se někdo snaží s jejich měřicím zařízením manipulovat nebo odebírat proud na černo.

"Inteligentní měřidla by odbourala složité a zdlouhavé hledání zlodějů elektrického proudu," řekl LN mluvčí firmy E. ON ČR Vladimír Vácha.

Měřidla by mohla většinu zlodějů odradit
Zatímco dnes mohou zaměstnanci dispečinku podle náhlých změn spotřeby za nějakou dobu spekulovat o možném černém odběru, z chytrých hodin by jakoukoliv manipulaci zjistili okamžitě. "To by mohlo naprostou většinu zlodějů od nelegálního odebírání elektřiny odradit," uvedl Vácha.

Jenže zavedení inteligentních měřidel představuje nejen v Česku, ale i v celé Evropě běh na dlouhou trať. Už loni v březnu sice doporučil instalaci chytrých hodin Evropský parlament společně se zástupci Rady EU, a to s předpokládaným termínem do roku 2020, otázkou ale zůstává, kdo a jakým způsobem se bude podílet na vysokých nákladech. V Česku zatím nejsou odhady těchto nákladů k dispozici, v sousedním Rakousku, srovnatelném velikostí i počtem obyvatel, se cena za celoplošné zavedení inteligentních měřičů odhaduje na v přepočtu 43 miliard korun.

Kdyby distribuční firmy promítly tuto cenu okamžitě do účtů za elektřinu, znamenalo by to výrazné a skokové zdražení elektrického proudu. "Náklady tedy musí být rozložené do delšího časového období a nutná je i změna legislativy," tvrdí Vácha. Energetický regulační úřad by totiž podle něj musel zřejmě cenu za měřiče uznat jako nutnou investici firem, započitatelnou do cen distribuce konečným zákazníkům.

Fakt, že inteligentní měřiče by mohly z velké části odbourat současný problém černých odběrů, přitom potvrzuje i společnost ČEZ. "Nepochybně. V boji s černými odběrateli by to znamenalo výraznou pomoc," řekl LN mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Jak E. ON, tak ČEZ přitom už dnes zkoušejí měřidla v několika tisícovkách českých domácností. Plošné zavedení těchto měřičů se ale zatím nepovedlo v žádné z členských zemí EU.

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč