3. ledna 2007 18:06 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pekárny kartel nedohodly, rozhodl soud

Pečivo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pečivo - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

BRNO Společnosti Delta pekárny, Penam a Odkolek nebudou platit pokutu 52,8 milionu za údajný kartel. Brněnský krajský soud dnes zrušil příslušné rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Už dříve stejný senát zrušil i verdikt ÚOHS o samotné kartelové dohodě. O pokutě teď musí antimonopolní úřad rozhodnout znovu, může také podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Firmy ani ÚOHS zatím rozsudek nemají písemně. "Proto se nyní nemůžeme vyjádřit," řekl Filip Vrána z tiskového odboru úřadu.

ÚOHS pekárenské společnosti podezřívá, že se v roce 2003 po sedmileté stagnaci cen domluvily na skokovém zdražení pečiva zhruba o pětinu. Udělil jim za to pokutu 120 milionů korun a firmy se odvolaly. Antimonopolní úřad poté potvrdil kartel, výši pokuty ale vrátil zpět do prvního stupně a rozhodoval o ní samostatně.

S odstupem času tak vydal dvě rozhodnutí - jedno o porušení zákona a druhé o sankci.
Firmy se na soud obrátily nejprve kvůli kartelové dohodě. Jejich žalobě tříčlenný senát vyhověl, zrušil rozhodnutí ÚOHS a vrátil mu případu zpět.

Poté Odkolku a Delta pekárnám přiznal odkladný účinek platby. Firmy nemusely pokutu zaplatit až do verdiktu soudu ve věci samé. Penam odklad nedostal, splacení pokuty mu ale později oddálil ÚOHS.
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!