19. března 2009 9:43 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Peníze v bance? Jistota bez zisku

Bankovní sejf | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bankovní sejf | foto: Shutterstock

PRAHA Dlouhodobě ukládat na termínované vklady se příliš nevyplácí. Bankovní vklady by měly být jen další možností pro lidi, kteří nechtějí držet peníze doma v hotovosti.

Termínované, spořicí účty a vkladní knížky se v poslední době těší poměrně velké oblibě. Tradičně největší zájem o ně mají starší lidé, kteří nemají zkušenosti s jinými možnostmi uložení peněz. Než aby poznávali nové investiční alternativy k termínovaným účtům, raději peníze uloží v bance a o více se nestarají.

Stavební spoření místo vkladu
Jednou z možností, jak výhodně zhodnocovat pravidelné vklady, je i stavební spoření. Svým klientům může poskytnout stejné služby jako spořicí konto na dobu šesti let.

 „Čistý roční výnos může u stavebního spoření dosáhnout až téměř sedmi procent. Kdyby někdo hledal spořicí účet v bance, který by po dobu šesti let přinášel stejné zhodnocení, musel by nalézt takový, kde by hrubý roční úrok činil více než osm procent,“ řekl Rostislav Trávníček, marketingový ředitel Českomoravské stavební spořitelny.

Aby střadatel dosáhl takového výnosu, je třeba, aby spořil právě šest let. To je současně minimální doba, po kterou je nutné střádat, aby klient získal státní podporu. Při kratším spoření na ni ztrácí klient nárok.

 Podpora od státu činí patnáct procent z částky, kterou klient uloží na svůj účet během daného roku. Maximálně lze ale získat tři tisíce korun ročně. Vedle toho je celý zůstatek na účtě včetně již připsaných podpor úročen, nejčastěji dvěma procenty.

Přepočtené roční zhodnocení onoho úroku a státní podpory pak činí v ideálním případě až sedm procent. Jde o čistý zisk, protože výnosy ze stavebního spoření jsou daňově osvobozeny.

 Po šesti letech může klient svou smlouvu kdykoliv vypovědět a o státní podporu již nepřijde. Splnil totiž požadované minimum trvání spoření. Nastřádané peníze včetně státní podpory jsou mu plně k dispozici.
Radek Šalanda
Popularita termínovaných vkladů je ale nyní vysoká i proto, že většina rizikovějších variant je ve ztrátě a nikdo přesně neví, kdy se situace na kapitálových trzích zlepší. Vklady v bankách mnoho lidí v poslední době považuje za bezpečný způsob ukládání peněz. Výhodou je i zákonné pojištění. Vklady obyvatel jsou po změně pojištěny na sto procent do částky odpovídající padesáti tisícům eur (1,35 milionu korun).

Na druhou stranu je velkou nevýhodou nízký výnos. Lidé získají v ideálním případě před zdaněním nejvýše okolo dvou procent. Ve výjimečných případech to může být i nepatrně více, obvykle se pak ale jedná o časově nebo jinak limitovanou nabídku. Je to ale lepší než nechat peníze na běžném účtě, který je obvykle úročen jen desetinami procenta.
Přestože se bankovní domy snaží klienty nalákat na lépe úročené termínované a spořicí účty, lidé by měli být rozvážní.

 V případě spořicích kont jde ve většině případů o vyhlašované sazby. Ty může banka kdykoliv změnit. Pro lépe úročené termínované vklady je zase nutno uložit vyšší částku (i přes milion korun) na delší dobu (několik let). A to odborníci nedoporučují.

 Bankovní vklady by měly sloužit pouze jako krátkodobá alternativa – ukládat peníze na dobu nejvýše jednoho roku.

 Češi jsou převážně špatnými investory, neumějí se svými penězi příliš pracovat. Buď se okrádají o dosažitelné výnosy, nebo zase přespříliš riskují. S tím pak souvisí nevhodná skladba majetku (finančních úspor) českých domácností. Češi mají velký podíl v hotovosti a hodně peněz také zbytečně leží na běžných či termínovaných účtech v bankách.

 Neochota Čechů pracovat se svými penězi ještě narůstá kvůli ekonomické krizi, a zvyšují se proto objemy peněz, které jsou uloženy doma v „matracích“. Objem peněz, které Češi neumísťují na finančním trhu, ale drží doma, činil na konci loňského roku odhadem 60 miliard korun. Na jednoho Čecha tak vycházelo přibližně šest tisíc korun.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!