31. května 2007 11:51 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Penta kupuje polský obchodní řetězec

Obchod (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchod (ilustrační foto). | foto: Hynek GlosLidové noviny

PRAHA Firmě Penta se povedl zatím největší obchod v zahraničí. Česko-slovenská investiční skupina koupí zhruba za 3,7 miliardy korun síť více než 1800 polských obchodů Žabka.

Firma se na obchodu dohodla se společnostmi AIG Global Investment Group a Switalski & Synowie. Vedení Penty nevylučuje, že maloobchodní řetězec Žabka v budoucnu expanduje i do Česka a Slovenska.

"Síť prodejen Žabka byla založena v roce 1999 a během osmi let získala na polském maloobchodním trhu významné místo," uvedla mluvčí Penty Jana Studničková. Prodejny mají průměrnou rozlohu 80 metrů čtverečních a kromě potravin a nápojů nabízejí i terminálové služby, jako je dobíjení mobilních telefonů nebo placení složenek.

Žabka ještě před vstupem Penty plánovala postupné rozšíření sítě na 2500 prodejen. "Tuto strategii nejen zachováme, ale rádi bychom tento prodejní model přenesli i do okolních zemí. První studie proveditelnosti k možné expanzi Žabky proběhnou v Česku a na Slovensku," prohlásil investiční ředitel Penty Jozef Janov.

Skupina Penta v Česku vlastní například Aero Vodochody, síť lékáren či společnost MobilKom, která nedávno spustila komunikační síť U:fon. "Vstup do Žabky přesně zapadá do naší dlouhodobé strategie expanze do dalších zemí střední a východní Evropy," řekl Marek Dospiva ze společnosti Penta, která v Polsku provozuje sázkovou kancelář Profesjonal a síť lékáren Dr. Max.

Skupina Penta nyní spravuje aktiva v hodnotě 860 milionů eur (24,1 miliardy korun) a zaměstnává více než 13.000 lidí. Majiteli holdingu jsou podnikatelé Marek Dospiva, Jaroslav Haščák, Martin Kúšik, Jozef Oravkin a Jozef Špirko.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!