13. srpna 2009 10:19 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Penzijní fondy letos vydělaly o třetinu méně, spoří už polovina Čechů

Stále více lidí spoří na stáří | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stále více lidí spoří na stáří | foto: Shutterstock

PRAHA Tuzemským penzijním fondům klesl v prvním pololetí zisk meziročně na 1,02 miliardy korun, což je proti stejnému období loni pokles o 30 procent. Na konci června mělo penzijní připojištění 4,4 milionu osob, tedy o 209.000 lidí více než v závěru roku 2008.

Výsledky potvrzují, že si občané stále více uvědomují nutnost vytvoření dodatečných finančních zdrojů pro svůj důchodový věk, uvedl k datům prezident Asociace penzijních fondů ČR Jiří Rusnok.

Ustavičně totiž roste objem peněz evidovaných ve prospěch účastníků penzijního připojištění. Ke konci června bylo na jejich účtech vykázáno přes 193 miliard Kč, tedy o čtyři miliardy více než na konci prvního čtvrtletí 2009. Na kontech připojištěných přibývalo za poslední kvartál přes 1,3 miliardy Kč měsíčně.

Fondy se poučily z krize, jsou stále opatrnější

Penzijní fondy i v druhém čtvrtletí prohloubily konzervativní zaměření svých investic. Z celkového objemu prostředků penzijně připojištěných bylo téměř 82 procent umístěno v dluhopisech a skoro deset procent na účtech a termínovaných vkladech. Do akcií bylo uloženo 2,3 procenta a do podílových listů tři procenta spravovaných peněz.

Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Na trhu pokračuje koncentrace, z původních 44 fondů jich zbylo deset. Míra zapojení obyvatelstva v penzijním připojištění již převyšuje 60 procent práceschopných v ČR, a to bez započtení penzijně připojištěných nad 60 let, kteří tvoří asi pětinu z celkového počtu spořících.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!