13. května 2009 10:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Penzijní fondy se otřepaly, zisky rostou

Důchodci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodci (ilustrační foto) | foto: Lidovky.cz

PRAHA Tuzemským penzijním fondům stoupl v prvním čtvrtletí zisk o více než 300 milionů meziročně na 885 milionů korun. Na konci března mělo penzijní připojištění 4,35 milionu osob, což bylo o 50.000 lidí více než loni, kdy ale fondy zaznamenaly obrovský propad. V roce 2007 totiž fondy vydělaly skoro 4,5 miliardy korun.

"Číslo o čtvrtletním hospodaření je průběžný výsledek, nijak bych ho nepřeceňoval. Fondy budou ještě ve svých bilancích řešit dopady loňské krize. Nedovolím si tedy spekulovat o výsledku za celý rok," řekl novinářům prezident asociace Jiří Rusnok.

Nárůst počtu účastníků Rusnok očekává letos mezi třemi až čtyřmi procenty. Nárůst počtu klientů fondů v prvním čtvrtletí označil za zvolněný.

Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Na trhu pokračuje koncentrace, z původních 44 fondů jich zbylo deset. Míra zapojení obyvatelstva v penzijním připojištění již převyšuje 60 procent práceschopných v ČR, a to bez započtení penzijně připojištěných nad 60 let, kteří tvoří asi pětinu z celkového počtu spořících.

ČTK

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na Lidovky.cz