2. července 2009 11:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pět důvodů, proč lidé nemají zájem o zateplování

Zateplení (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zateplení (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Program Zelená úsporám měl přesvědčit Čechy, aby zateplovali své domy. O státní dotace však není zájem. Proč? Podívejte se na pět důvodů, které redaktoři serveru Lidovky.cz spolu s odborníky vybrali.

Státní fond životního prostředí má k dispozici pro letošní rok na podporu zateplování deset miliard korun, peníze však zatím leží ladem. Ačkoliv se ministerstvo životního prostředí chlubí, že eviduje obrovský počet telefonických a e-mailových dotazů, žádostí o dotaci v rámci programu Zelená úsporám mělo ještě nedávno jen 35.

Společně s Jaroslavem Mílem, ředitelem Svazu průmyslu a dopravy ČR, a dalšími odborníky jsme zjišťovali proč.

1. Složitá administrativa
Chcete-li žádat o dotace, musíte nejdřív zjistit, máte-li na to v rámci programu Zelená úsporám vůbec nárok. Potom by měly vaše kroky směřovat na stavební úřad, kde si vyřídíte (pokud je to třeba) patřičné povolení. A nakonec si necháte vypracovat projektovou dokumentaci. Ta vyjde řádově na tisíce korun a stále nemáte nic jisté.

2. Seznam dodavatelů je omezený
Abyste mohli dotaci získat, nemůžete si zateplit dům sami, ale musíte si sehnat firmu a dodavatele z příslušného seznamu. Pokud zjistíte, že se ve vašem okolí žádná oficiálně schválená firma nenachází, zateplování se vám kvůli dojíždění řádně prodraží. Mnoho lidí by si přitom zvládlo udělat řadu věcí svépomocí.

3. Velké množství formulářů
Máte-li vypracovaný projekt a sepsanou smlouvu s příslušnou firmou, čeká vás ještě množství formulářů. "Ne každý má vysokou školu, ne každý pochopí i ta malá písmenka a spoustu dalších podmínek," říká Míl.

4. Dílčí úpravy domu na získání dotace nestačí
Pouhá výměna oken ale k získání dotace nestačí, udělat musíte víc opatření najednou. Na komplexnosti a "úspěchu" zateplení závisí i výše dotace.

5. Finanční náročnost
Peníze vám nikdo nedá předem. Celý projekt musíte nejprve realizovat na vlastní náklady, popř. si půjčit u banky. Tím se celá věc stává ještě nedostupnější pro občany s nižšími příjmy. Paradox také je, že kdo peníze má, zateplí si sám a o dotace žádat nepotřebuje.

Program Zelená úsporám vyhlásilo ministerstvo životního prostředí v dubnu letošního roku. Více informací o něm naleznete zde.

valLucie Vadlejchová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!