Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pět procent lidí netuší, komu platí za elektřinu. Nejvíc věří podomním prodejcům

Nejvíce Čechů, kteří v posledních třech letech měnili dodavatele energií, tak učinila skrze podomní prodejce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvíce Čechů, kteří v posledních třech letech měnili dodavatele energií, tak učinila skrze podomní prodejce. | foto: Shutterstock

PRAHA Češi nejsou spokojení s tím, za kolik si nakupují elektřinu a plyn, ale zároveň se příliš nehrnou do toho, aby měnili své dodavatele. Z průzkumu spotřebitelské organizace dTest vyplývá i to, že celých pět procent dotázaných netuší, od koho si energie kupují.

Chováním běžných Čechů na trhu s elektřinou a plynem se lidé z dTestu zabývali v souvislosti s pořádáním hromadné aukce, v níž spotřebitelům nabízí možnost získat výhodnější podmínky.

AUKCE DTESTU

  • Do hromadné změny dodavatelů energií Chci výhodnější energie pořádané dTestem se zatím registrovalo zatím zhruba 47 tisíc domácností.
  • Registrace je otevřena do 10. února.
  • Nejvíce domácností (53 %) má zájem o změnu dodavatele elektřiny i plynu, 44 % registrovaných domácností chce změnit dodavatele elektřiny.

Aktuálního průzkumu se zúčastnilo 2059 respondentů, jejichž odpovědi poukázaly na řadu zajímavých specifik českého spotřebitelského chování. Třeba na to, že lidé jen výjimečně mění dodavatelské firmy. V posledních třech letech to udělalo pouze 31 procent z dotázaných.

Zároveň se ukazuje, že bezmála dvě třetiny lidí o změně ani neuvažují, byť jim deregulovaný trh s energiemi otevírá poměrně velké možnosti si vybrat.

Průzkum dTestu říká, že nejvíce změn provedli Češi prostřednictvím dohod s podomními prodejci – v 29 procentech případů. A to navzdory tomu, že „dohody mezi dveřmi“ nemusí být zrovna tím nejvýhodnějším řešením, nehledě na často neetické způsoby těchto obchodníků.

Do určité míry může být dobrou zprávou to, že 68 procent respondentů tvrdí, že má s dodavateli podepsanou smlouvu na dobu neurčitou, která jim zajišťuje větší manipulační prostor pro případnou změnu.

„To je pozitivní zjištění. Otázkou ale je, zda zákazníci skutečně mají smlouvu na dobu neurčitou,“ zamýšlí se vedoucí právního oddělení dTestu Lukáš Zelený. Sedm procent dotázaných svou neznalost o délce trvání smlouvy otevřeně přiznává.

„Spotřebitelé mají často mylnou představu o době trvání smlouvy. Ve smlouvách s některými dodavateli není uvedeno, kdy končí. Spotřebitelé si taky stěžují, že jim dodavatelé odmítají sdělit důležité informace. Například právě o době trvání smlouvy, výpovědní době nebo výši smluvní pokuty za předčasné ukončení smlouvy,“ popisuje Zelený.

Zároveň dodává, že poskytnutí těchto informací zákazníkům je pro firmy povinné. Od začátku letošního roku jim to ukládá energetický zákon.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.