13. července 2012 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pět tisíc. I tolik můžete zaplatit za nedovolený dovoz suvenýrů

Mušle | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mušle | foto: Shutterstock

PRAHA Češi si z dovolené čím dál častěji vozí zboží, které podléhá množstevním, hodnotovým nebo zákazovým omezením a neuvědomují si, že jim za nedovolený dovoz může hrozit až pětitisícová pokuta.

Celníci zadržují především tabákové výrobky, alkohol, suvenýry a rostlinné výrobky. Turisté také často neproclí zboží ze zemí mimo EU, upozorňuje Asociace cestovních kanceláří a agentur.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezi oblíbené destinace, ze kterých si Češi nedovoleně dovážejí 'upomínkové předměty', patří například Egypt, Spojené arabské emiráty nebo Turecko.

Pokud celníci nedovoleně dovezené zboží u turisty odhalí, zabaví mu jej, navíc s ním zahájí přestupkové řízení. Vedle dovyměřeného cla, DPH či spotřební daně může ještě na místě zaplatit blokovou pokutu ve výši až 5000 korun, pokud se jedná o celní přestupek.

Více informací o dovozu zboží ze zahraničí:

Dovoz mušlí si rozmyslete

Vozíte si rádi z dovolených 'přírodní suvenýry' ve formě lastur, korálů či kaviáru? Měli byste vědět, že i jejich dovoz podléhá  úmluvě CITES o ohrožených druzích živočichů a rostlin (korály, některé druhy kaviáru, lastur, schránek mořských živočichů, výrobky z kůží, některá živá zvířata a rostliny). Před dovozem byste si měli zjistit, zda zboží, které kupujete a zamýšlíte dovézt do Česka, nepodléhá zákazům nebo omezením podle platných právních předpisů o ochraně některých druhů živočichů a rostlin nebo výrobků z nich.

Zboží za více než 430 eur podléhá clu

Čeští turisté si v poslední době oblíbili nakupovat v Turecku zlato, koberce a kožené výrobky. Už si ale neuvědomují, že za zboží za více než 430 eur na osobu musí zaplatit clo. 

Přísný režim dovozu se vztahuje i na výrobky živočišného původu, tedy na maso, masné výrobky, mléko a další dovozené z území EU. Tyto produkty totiž mohou obsahovat choroboplodné zárodky způsobující infekční onemocnění. Při celní kontrole jsou vyhozeny do připravených košů v příletové části celního úřadu.

Kolik zboží si můžete dovézt:

Tabákové výrobky - do 200 ks cigaret nebo 100 ks doutníčků (do 3 gramů) nebo 50 ks doutníků nebo 250 g tabáku ke kouření

Alkoholické nápoje, alkohol - do 1 litru alkoholického nápoje (s obsahem lihu více jak 22 %) nebo 2 litrů alkoholického nápoje (s obsahem lihu max. 22 %) nebo 4 litry tichého vína nebo 16 litrů piva.

* Množstevní limity na osobu (nelze propustit současně všechny druhy tabákových výrobků, ale přiměřenou kombinaci)

Lidovky.cz

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz