Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pětistovka měsíčně vám dobrý důchod nezajistí, pomůže hypotéka

Šéf firmy Aegon Vladimír Bezděk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf firmy Aegon Vladimír Bezděk | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA "Člověk by si měl spořit zhruba patnáct procent svého příjmu, pokud nechce v důchodu radikálně snížit svůj životní standard," říká Vladimír Bezděk (35), jeden z největších českých odborníků na penzijní systém. S reformou důchodů teď bude radit ministru financí. Současný penzijní systém pošle dnešní třicátníky a čtyřicátníky v důchodu pod hranici chudoby, říká Vladimír Bezděk.

LN Státní důchodový účet je v minusu, státní finance jsou v obrovském minusu. Co to znamená pro reformu penzí?
Jsem trochu optimista. Spousta lidí nevidí problém, dokud do něj nenarazí. Teprve až uvidí deficit penzijního účtu v řádu desítek miliard, snad si ten problém přizná a začne jednat.

LN A když budeme provádět jen drobné úpravy důchodového systému jako v posledních letech, tedy pouze dílčí změny některých parametrů, jako odchod do důchodu?
Pokud půjdeme cestou posledních 15–16 let, bude se do budoucna výrazně snižovat náhradový poměr, tedy poměr důchodu vůči průměrnému platu, pro dnešní třicátníky a čtyřicátníky. Část z nich se v důchodu dostane na hranici chudoby nebo sociálního minima. V určitém případě, jak jsme to počítali v bývalé komisi před pěti lety, se až deset procent důchodců může dostat pod sociálního hranici, kterou jsem definovali jako čtvrtinu průměrné mzdy. To pak bude vyžadovat dávky zase z jiné části sociálního systému.

LN Co tedy má člověk dělat? Stárnutí populace nás postihne víc než okolní země, současný průběžný systém, kdy důchodcům platí pracující, se dostává do problémů. Dnes my dva platíme důchod jednomu seniorovi, za třicet let nám ho bude platit jen jeden pracující...
Přiznejme si, že se dvacet let nepřetržitě zvyšuje naše naděje dožití. Posledních deset let nepřetržitě roste i důchodový věk. Lze předpokládat, že obojí bude pokračovat.

LN Dobře, ale víme, že důchod bude minimální. Víme, že důchodové připojištění nám moc nepomůže. Co dělat?
Vybrat si z různých možností a kromě penzijního připojištění budovat i jiné úspory, jako životní pojištění či nákup akcií. Smysluplnou investicí na stáří je opravdu i vlastní bydlení.

Vladimír Bezděk

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, od roku 1997 pracoval v České národní bance.

Od července 2004 do června 2005 působil na Úřadu vlády ČR, kde vedl komisi expertů, která modelovala možnosti reformy penzijního systému podle návrhů jednotlivých politických stran.

Poté se vrátil do ČNB. Od roku 2007 je předsedou představenstva pojišťovny AEGON a jejího Penzijního fondu.
Je ženatý a má tři děti.

LN Přece byt na stará kolena neprodáte?
Proč ne? V řadě zemí je to zcela běžné. Stačí se podívat na životní cyklus a životní nároky na prostor. V pětadvaceti jste bez partnera, to vám stačí, s prominutím, pryčna někde blízko od centra. Hlavně aby bylo blízko do baru. Někdy kolem pětatřiceti potřebujete velké bydlení, do kterého se vejde celá rodina. Často za městem, dojíždíte do práce autem. Když děti vystřelí z baráku, zjistíte, že se v domě ztrácíte, že je problém ho uklidit. O nákladech na údržbu ani nemluvě. Žijete daleko za městem nebo daleko od centra a zjišťujete, že vám nevyhovuje ani poloha, ani velikost. Klidně se vrátíte do menšího, místo baru vás zajímají doktoři. U nás to ještě není zvykem, ale v řadě zemí to je vidět: Padesátníci a šedesátníci udělají ostrý řez, prodají dům či velký byt, koupí si menší. Cestují a zbytek použijí jako úspory. Prostě vezmou hotovost z prodeje, obejdou pět šest spořitelen a někde si koupí soukromou anuitu, tedy něco, co nese pravidelný příjem . Takže kromě státní penze berou i tuhle – a kus z ní pochází právě z bydlení.

LN Není to trochu riziko? Svět zasáhla hypoteční krize a z důchodových účtů, založených z velké části na hodnotě akcií, zmizelo ve světě v průměru 23 procent jejich hodnoty. Ve Spojených státech dokonce skoro třetina.
Všichni by si díky krizi měli připomenout staré selské pořekadlo "nedávej všechna vejce do jednoho košíku". To platí co svět světem stojí. Je jedno, jestli jste profesionální finančník, sedlák nebo novinář. Je třeba diverzifikovat, investovat do více věcí. Nelze se spolehnout na jednu věc, ať již jde o akcie, nebo o státní důchody. Kdyby se to podařilo natlouct pod kůži alespoň polovině národa, tak by to bylo skvělé. Pak věřím, že by i debata o reformě státního důchodového systému byla jiná. Protože pak se lidé začnou ptát: proč nás, státe, nutíš odvádět tolik peněz někam, kde diverzifikace není? Kde, když se něco zhroutí, budeme dostávat nízký důchod?

Celý rozhovor s Vladimírem Bezděkem si přečtěte v dnešním vydání deníku

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...