Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Philips zítra obnoví výrobu televizí

Továrna LG.Philips Displays | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Továrna LG.Philips Displays | foto: Vladislav GalgonekČTK

OLOMOUC Továrna Philips v Hranicích na Přerovsku zítra obnoví výrobu, kterou zastavila v pátek. Podařilo se jí zajistit materiál pro výrobu klasických televizních obrazovek. Řekla to mluvčí továrny Zuzana Fojtíková.

Philips spustí dvě ze tří linek. "Linky jsou již nyní v testovacím provozu, výrobu zahájí v úterý ráno. Určitě nebudou v nějakém krátkodobém provozu, to by se nevyplatilo, protože jejich rozjezd není levnou záležitostí," uvedla Fojtíková.

Podnik se dostal do vážných finančních problémů po rozhodnutí společnosti LG.Philips Displays Holding B.V., že už nebude podporovat několik svých ztrátových dceřiných firem. Továrna ve Hranicích tak neměla dostatek peněz na nákup materiálu.

Podle Fojtíkové spuštění výroby nesouvisí s dnešní schůzkou vedení závodu s náměstkem ministra průmyslu a obchodu Robertem Szurmanem a generálním ředitelem agentury CzechInvest Tomášem Hrudou. "Chybějící komponenty se nám podařilo získat bez dotací. Blíže se k tomu nebudeme vyjadřovat," uvedla mluvčí.

Ministerstvo průmyslu a obchodu dnes oznámilo, že má plán na zachování výroby. "Jedno z řešení je poskytnout (hranické továrně) exportní úvěr prostřednictví ČEB, který by umožnil provozní financování. Druhým řešením je zapojení třetí firmy, a to firmy Osinek, která by zajišťovala nákup materiálu, inkasovala finanční prostředky od odběratelů a profinancovávala náklady spojené s výrobou," řekl novinářům ministr průmyslu a obchodu Milan Urban.

Závod LG.Philips Displays zaměstnává 1300 lidí. Pokud by se společnost LG.Philips Displays rozhodla ukončit provoz továrny, bude muset státu vrátit mnohamilionové investiční pobídky. Podle mluvčí agentury CzechInvest Jany Víškové náklady českého státu na získání investičního projektu LG.Philips dosahují zhruba 1,5 miliardy korun. Zisky státu z působení firmy v ČR představují podle ní nejméně 3,2 miliardy korun.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.