15. listopadu 2011 11:43 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Píšete si PIN do mobilu? Můžete přijít o všechno

Smartphone (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smartphone (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Až polovina uživatelů v tuzemsku si do mobilních telefonů ukládá PIN a přístupová hesla k bankovním účtům a jeden ze tří má v mobilu citlivá firemní data. Vyplývá to z průzkumu firem McAfee, AutoCont a Commservis.com.

Podle odborníků lidé podstupují při ukládání citlivých údajů do mobilu stejné riziko, jako kdyby si zapisovali přístupová hesla nebo PIN na papírek do peněženky.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nejčastější chybou je nepoužívání hesel pro vstup do mobilního zařízení. Kdokoliv se tak může do vašeho telefonu ve chvíli vaší nepozornosti, či při ztrátě zařízení, dostat a zneužít jej. Další velkou chybou jsou nezabezpečená data na paměťových kartách v těchto zařízeních a také nezabezpečené vstupy do firemních systémů skrze mobilní zařízení. Lidé také podceňují nezabezpečené využívání technologií bluetooth a wifi," uvedl expert AutoContu Milan Chromý.

Čtyři z deseti okradení

Čtyři z deseti tuzemských firem zaznamenaly ztrátu nebo krádež mobilního zařízení. Polovina z nich obsahovala kritická firemní data.

Špatným nebo žádným zabezpečením lidé riskují také odcizení identity, takže někdo jiný může provolávat jejich peníze nebo může zneužít přístupové informace například k elektronickému bankovnictví. V tomto případě bankovní účet neochrání ani ověření platby pomocí SMS.

V Česku je kolem 13,5 milionu aktivních mobilních čísel. Podíl chytrých mobilních telefonů s operačním systémem, přístupem na internet a dalšími aplikacemi, které jsou zneužitelné, se letos zhruba zdvojnásobil a pohybuje se okolo pětiny.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!