Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pitr: Prodej Unipetrolu měl předem jasného vítěze

Podnikatel Tomáš Pitr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Tomáš Pitr. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Sněmovní vyšetřovací komise dnes vyslýchala podnikatele Tomáše Pitra. Ten prohlásil, že o prodeji petrochemické společnosti Unipetrol bylo rozhodnuto už před začátkem výběrového řízení.

Vážní konkurenti polského koncernu PKN Orlen, který nakonec Unipetrol získal, byly podle něho ze soutěže účelově vyřazeni a do finále postoupily kromě PKN Orlen jen firmy, které Unipetrol ve skutečnosti nechtěly.

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban naopak před komisí zopakoval, že privatizace byla v pořádku. 

"Ve chvíli, kdy bylo známo, že se (podnikatel Andrej) Babiš dohodl na spolupráci s PKN, bylo mezi privatizačními zájemci tak na 80 procent jasno, že favoritem je PKN," řekl Pitr vyšetřovatelům.

Šéf Agrofertu Babiš prý polskému podniku zajistil vítězství díky svým kontaktům s někdejším ministrem vnitra a bývalým premiérem Stanislavem Grossem. Výměnou pak měl s
mnohamiliardovou slevou získat od PKN Orlen část privatizovaného Unipetrolu.

V roce 2004 se snažila účastnit privatizace Unipetrolu jako český partner polského koncernu PKN Orlen společnost Seta. Pitr vystupuje za společnost Český olej, která vlastní Setuzu a Setu.

Pitr byl koncem loňského listopadu nepravomocně odsouzen k osmi a půl roku vězení za daňové delikty.

"Společnost MOL se privatizace zúčastnila jen naoko"
Vedle PKN Orlen  se privatizační soutěže účastnila také maďarská ropná a plynárenská společnost MOL, britsko-nizozemská skupina Royal Dutch/Shell, slovenská Penta, kazašský ropný podnik KazMunaiGaz a německá pobočka ruské ropné firmy Tatněfť. Do
užšího výběru se kromě PKN Orlen dostaly MOL a Royal Dutch/Shell. Svou nabídku ale nakonec stáhly.

MOL ani Royal Dutch/Shell podle Pitra nemohly být skutečnými konkurenty PKN Orlen. O firmě MOL se podle něj vědělo, že se privatizace účastní jen naoko, aby PKN Orlen "stínila".

"To znamená, že PKN vyjadřovala zájem o rumunský státní podnik, který byl privatizován ve stejné době jako Unipetrol, a podobně MOL stínila PKN při privatizaci Unipetrolu," vysvětlil Pitr.

"Nevím, jestli to vláda věděla, ale byla to informace, která volně proudila trhem zájemců o Unipetrol," uvedl. Royal Dutch/Shell měl podle Pitra zájem jen o část Unipetrolu a snažil se při privatizaci spolupracovat s kazašským KazMunaiGaz.

To ho prý předem diskvalifikovalo, protože vláda údajně měla připraven argument, že Unipetrol musí zůstat v rukou "západní" společnosti. O vyřazení tří ze šesti zájemců rozhodl kabinet na uzavřeném jednání.

Vláda dala přednost firmám z EU a NATO
Ministr Urban a před ním i ministr financí Bohuslav Sobotka uvedli, že vláda z bezpečnostních důvodů dala přednost firmám, které sídlí v zemích Evropské unie a NATO. Privatizační poradci přitom vládě doporučili oslovit všech šest zájemců, aby bylo zachováno konkurenční prostředí.

"O zúžení proběhla rozsáhlá diskuse a vláda rozhodla na základě strategického a bezpečnostního zájmu," řekl dnes komisi Urban. Kdo vyřazení navrhl a kdo se debaty účastnil, si ale nevzpomíná.

Jasnou odpověď nedostali vyšetřovatelé ani na otázku, jak on sám tehdy hlasoval. "Rozhodnutí považuji za správné," odpověděl s tím, že v případě ropného průmyslu vláda musí mít na paměti strategické zájmy.

Podle zástupce ODS v komisi Martina Římana toto vysvětlení "kulhá na obě nohy." Kdyby to vláda se strategickými zájmy myslela vážně, dala by si podmínku, že vítěz privatizace nesmí
Unipetrol dále rozprodávat, míní Říman.

"PKN Orlen dneska může Unipetrol prodat někomu jinému a ten se tak jako tak může různými cestami dostat mimo Evropskou unii a mimo státy NATO," řekl novinářům.
,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!