16. března 2007 11:31 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pivní automat rozeznává věk

Podstatou systému je čtecí zařízení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podstatou systému je čtecí zařízení. | foto: ČTK

PRAHA Plzeňský Prazdroj začal testovat provoz speciálních prodejních automatů, které si dokážou ověřit zletilost kupujícího a prodat pivo pouze osobám starším 18 let. Automaty totiž disponují čtečkou strojového kódu, který obsahují občanské průkazy a pasy zemí Evropské unie. Z tohoto kódu automat zjistí datum zákazníkova narození a srovná je s aktuálním datem. Pokud zákazníkův věk neodpovídá, automat mu peníze vrátí.

Automat vyvinula česká společnost Future Art. Jeho mechanismus ověření věku chrání v Česku patent a v současnosti běží i mezinárodní patentové řízení. „Podle dostupných informací zatím nikdo ve světě nic podobného pro komerční využití nesestrojil,“ uvádí firma ve svých materiálech. Podle jednatele firmy Karla Stibora vyhovuje vynález i zákonu na ochranu osobních údajů, protože tyto údaje nijak neshromažďuje. „Není vybaven harddiskem ani pamětí, po vyhodnocení operace vše zapomíná,“ uvádí Stibor. Na možnost, že nezletilý si může vypůjčit občanský průkaz od někoho staršího, odpovídá, že osobní doklad je nepřenosný a jeho zneužití je trestné.

Zodpovědnost v tom případě nese jeho držitel.  Vývoj automatu podpořil Plzeňský Prazdroj, který jej chce využít na místech, kde zatím nemůže prodávat své výrobky klasickým způsobem - například v ubytovacích zařízeních bez vlastní restaurace, na vysokoškolských kolejích a podobně. Objevit by se měl ale také v nákupních centrech. „Partneři, kteří běžně naše produkty prodávají, mají o přístroj zájem, protože jim umožní čtyřiadvacetihodinový prodej bez lidské obsluhy,“ vysvětluje manažer korporátní značky pivovaru Vladimír Jurina.
 Plzeňský Prazdroj zatím umístil první automat do vysokoškolských kolejí v Bubenči. Do konce března jich chce rozmístit dalších dvacet a během letošního roku pak celkem sto na území Prahy a středních Čech. V automatech bude k dostání prémiová značka pivovaru Pilsner Urquell a nealkoholický Birell, další nabídka bude podle Juriny záviset na konkrétním umístění automatu.

 V nejbližších letech bude možné v automatech koupit výhradně piva z produkce Plzeňského Prazdroje, ale jeho využití by mělo být v budoucnu širší. Ověřovací systém věku lze prý totiž stejně dobře použít v automatech s cigaretami nebo ve výherních automatech. Cena jednoho přístroje činí 137 tisíc Kč.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!