30. května 2007 8:07 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pivní spor míří k soudu

Plzeňské pivo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeňské pivo | foto: Reprofoto

PRAHA Malé pivovary se bouří. Ministerstvo průmyslu a obchodu pod vedením bývalého ministra Milana Urbana (ČSSD) totiž v červenci 2006 potvrdilo společnosti Plzeňský Prazdroj dotaci ve výši 688 milionů korun na podporu vývozu v podobě slevy na dani z příjmu.

Osmnáct českých pivovarů proto podalo stížnost do Bruselu, kde se chtějí soudně domáhat ochrany svých práv.

Menší pivovary tvrdí, že dotace nesměřuje na export. „Dotace je sice formálně určena na podporu vývozu, ale fakticky se jedná o podporu další expanze Prazdroje na domácím trhu. Nechápeme, proč stát zvýhodňuje zahraniční koncerny před domácími podniky, které v důsledku toho bojují o přežití,“ říká Jiří Fusek, prezident Českého svazu malých nezávislých pivovarů.

Podle pivovarníků je udělení státní dotace diskriminační a poškozuje tržní prostředí. „Od státu to není fér. Prazdroj už nyní ovládá polovinu domácího trhu a nijak se netají tím, že chce do budoucna svůj podíl zvýšit na šedesát procent,“ uvedl Petr Fridrich, generální ředitel pivovarů Zubr, Holba a Litovel.

Mluvčí Plzeňského Prazdroje Vladimír Jurina ale tvrdí, že pivovary nemají pravdu. „Uvedená dotace půjde skutečně na podporu vývozu. My jsme se navíc zaručili, že investujeme jeden a půl miliardy korun do rozšíření kapacity stáčíren orientovaných na export,“ dodal. S tím však zástupci malých pivovarů nesouhlasí. „Díky této vysoké částce zmodernizují i stáčírny určené výhradně pro tuzemský trh. Prazdroj přitom dotace od státu dostával vždy. Otázka zní, proč je nedostáváme také my?“ oponuje Fusek.

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban ale stojí na straně Prazdroje. „Byly splněny všechny zákonné podmínky pro udělení dotace, což potvrdil také antimonopolní úřad,“ konstatoval Urban.

Šéf úřadu Martin Pecina potvrdil, že z hlediska porušování konkurenčního boje na českém trhu je udělení dotace v pořádku. „Pokud peníze nepůjdou na podporu exportu, byl by to problém, kterým by se ministerstvo muselo začít zabývat,“ uvedl.
Podle Peciny i Urbana je ale nepravděpodobné, že by si Prazdroj dovolil porušit uzavřenou smlouvu a získané prostředky investovat do jiných aktivit směřujících například na podporu prodeje svých značek na domácím trhu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz