24. srpna 2007 13:17 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pivo bude opět dražší

Pivo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo. | foto: Reprofoto

PRAHA Pivo podraží, a to zřejmě více, než se očekávalo. Důvodem je nedostatek surovin na výrobu tohoto chmelového moku. Milovníci piva by tak měli za svůj oblíbený nápoj zaplatit o čtyři až šest procenta více.

V minulých letech se cena piva zvyšovala o průměrná dvě až tři procenta. Předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Krakeš však připustil, že by nárůst mohl být až dvojnásobný. "Vzhledem k výsledkům letošní sklizně bude letos podstatně dražší sladovnický ječmen," uvedl předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Krakeš.

Na evropském trhu je totiž této plodiny nedostatek, protože se snížily její osevní plochy ve prospěch jiných plodin, pěstovaných zejména na výrobu biopaliv. Ceny pivovarských surovin tak podle jeho odhadu mohou podražit o 25 procent ve srovnání s předchozím rokem.

"Předpokládám, že toto bude mít dopad na cenu piva určitě významnější, než měly změny v cenách energií, paliv a pohonných hmot v minulých letech," podotkl Krakeš s tím, že vyšší náklady kvůli dražším surovinám začnou zřejmě pivovary pociťovat od podzimu.

"Zatím se zvyšováním cen nepočítáme. Dopady letošní sklizně na ceny vstupů teprve vyhodnocujeme," řekl Alexej Bechtin, mluvčí Plzeňského Prazdroje, který je lídrem trhu.

"Zvýšení cen nemůžeme vyloučit, těžko ale říci, kdy a o kolik," reagoval mluvčí Budějovického Budvaru Petr Samec. Tlak ze strany dodavatelů na zvýšení cen podle něj firma pociťuje, ale jednání ještě probíhají. Navíc na trhu s pivem panuje ostrá konkurence, podotkl. 

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!