20. prosince 2007 16:07 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pivovary vyrobí rekordní množství piva

PRAHA Domácí výstav piva letos zřejmě poprvé překoná hranici 20 milionů hektolitrů. Zvýšení produkce ale nebude tak výrazné jako v předchozích letech především díky zpomalení tempa růstu exportu, což je hlavní tahoun výroby. V Česku stoupá spotřeba pomaleji, táhne ji pokračující zvyšování konzumace nealkoholického piva.

Tento odhad provedl výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven (ČSPS) Jan Veselý.

Domácí výstav piva stoupl za první tři čtvrtletí tohoto roku o 1,6 procenta, zatímco za rok 2006 to bylo o necelá čtyři procenta. Hlavním tahounem zvyšování výroby piva zůstává export, přestože roste pomaleji než v předchozích letech. Pivovarníci letos vyvezou přibližně 3,6 milionu hektolitrů, asi o 100.000 hektolitrů více než loni. Loňský nárůst byl přibližně čtyřnásobný.

Vývoz se na tuzemském výstavu piva podílí více než 18 procenty, většinu produkce pěnivého moku směřuje do zemí EU. Snížení byrokratických bariér po vstupu ČR do unie bylo podle ČSPS hlavním faktorem, který umožnil prudký růst vývozu českého piva. Nyní je pronikání na zahraniční trhy složitější a brání mu také posilující koruna. Největší část vyvezeného piva směřuje do Německa (36 procent), na Slovensko (17,4 procenta) a do Spojeného království (8,2 procenta).

Stále oblíbenější je nealkoholické pivo
Konzumace piva na tuzemském trhu vzroste letos přibližně o jedno procento na 16,4 milionu hektolitrů. Běžného piva vypijí Češi stejně jako loni, stále oblíbenější je nealkoholické pivo. Tuzemské pivovary jej letos zřejmě poprvé vyrobí přes 0,5 milionu hektolitrů, o polovinu více než loni.

Celkový loňský výstav nealkoholického piva 328.000 hektolitrů překonaly české pivovary již za první tři čtvrtletí o více než 60.000 hektolitrů. Spotřeba běžného piva zůstane přibližně stejná, mění se ale její skladba. Výstav desetistupňového piva nyní přibližně o polovinu převyšuje produkci ležáků, ale díky dobré ekonomické situaci Čechů se poměr pomalu vyrovnává. Tento trend bude pokračovat i v dalších letech, obrací se tak vývoj z devadesátých letech, kdy Češi v době úspor přecházeli na levnější typy piva, uvedl Veselý.

Domácí spotřeba piva se drží dlouhodobě těsně pod hranicí 160 litrů na osobu ročně. Podle pivovarníků konzumace pěnivého moku samotnými Čechy v posledních letech klesá, stoupá naopak podíl cizinců. Zatímco loni ČSPS udával podíl zahraničních návštěvníků na průměrné české konzumaci piva 20 litrů, letos svůj odhad zvýšil na 25 až 30 litrů.

V loňském roce domácí pivovary vystavily 19,8 milionu hektolitrů piva, o 3,8 procenta více než v roce 2005. Do zahraničí vyvezly 3,5 milionu hektolitrů.

ČTK

Adecco spol. s r.o.
BANKÉŘ JUNIOR

Adecco spol. s r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz