16. února 2010 14:19 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Placení kartou se prodraží. Obchodníci si mohou naúčtovat nový poplatek

Placení kartou se prodraží | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Placení kartou se prodraží | foto: Shutterstock

PRAHA Obchodníci mohou díky novému zákonu účtovat klientům přirážku za úhradu zboží nebo služeb platebními kartami. Upozornil na to dnes finanční server Měšec.cz.

Obchodník si ovšem podle serveru přirážku k platbě kartou nemůže stanovit libovolně, měla by vyjadřovat jeho náklady na transakci či akceptaci karty. V průměru jsou to dvě až tři procenta z transakce.

"Poplatky již bylo možné delší dobu účtovat u karet Maestro a MasterCard, nyní se tato možnost rozšířila i pro platební karty Visa, Diners Club a American Express. Umožnil to nový zákon o platebním styku, který se proti poplatkům při použití platební karty nestaví," uvedl šéfredaktor serveru Dalibor Z. Chvátal.

Výše poplatků bude záviset na sebevědomí prodejce

Nový zákon o platebním styku, který slaďuje pravidla v Evropské unii a platí od loňského listopadu, již totiž nedává vydavatelům platebních karet možnost příplatek obchodníkům zakazovat.

Šancí na zvýšení zisku může být poplatek podle serveru jen pro společnosti působící v odvětvích s minimální konkurencí nebo u obchodníků, kteří platbu kartou vnímají pouze jako doplněk a domnívají se, že případný poplatek jejich zákazníky od nákupu nedoradí. "Například právě ve vysoce konkurenčním prostředí maloobchodních potravinových řetězců lze zavádění takovýchto poplatků s pravděpodobností hraničící s jistotou zavrhnout," uvádí server.

ČTK

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.