Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Plány ministerstva práce: když dáte výpověď, nedostanete podporu

Nezaměstnanost stále roste | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost stále roste | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo práce a sociální věcí chce šetřit. Mimo jiné plánuje zrušit výplatu podpory v nezaměstnanosti lidem, kteří sami podají výpověď.

MPSV mimo jiné navrhuje prodloužení doby, po kterou je možné uzavírat smlouvy na dobu určitou ze dvou na pět let, zvýšení maximálního rozsahu zaměstnání na základě dohody o provedení práce, změny ve výši odstupného, které by mělo být nadále vázáno na počet let odpracovaných u zaměstnavatele, či zpružnění kont pracovní doby.

Podle České televize ministerstvo uvažuje i o tom, že nebude vyplácet podpory v nezaměstnanosti těm lidem, kteří sami podají výpověď. "Pokud je to situace, kterou sám svým vlastním rozhodnutím vyvolal (zaměstnanec), tak není vhodné, aby se ostatní spoluobčané na něj skládali," řekl České televizi Drábek.

Novinky v zákoníku práce

Nezaměstnaní, kteří začnou podnikat, budou moci pobírat plnou výši podpory v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu. Tato podpora bude následně odvedena státu ve formě zvýšené daně z příjmů v následujících pěti zdaňovacích obdobích.

Bude zvýšen maximální rozsah zaměstnání na základě dohody o provedení práce ze 150 na 300 hodin při současném posílení kontroly, aby nedocházelo ke zneužívání tohoto institutu.

Výše odstupného bude vázána na počet odpracovaných let u zaměstnavatele (do 1 roku práce - 1měsíční odstupné, do 2 let práce - 2měsíční odstupné, nad 2 roky práce - 3měsíční odstupné).

Budou uvolněny podmínky pro uzavírání pracovních poměrů na dobu určitou.

Budou zavedena pružnější konta pracovní doby a umožněno její flexibilnější nerovnoměrné rozložení, aby firmy mohly lépe plánovat činnost podle objemu zakázek.

Po vzájemné dohodě by bylo možné sjednat delší zkušební dobu než 3 měsíce.

Vláda navrhne zrušení ustanovení o nekolidujícím zaměstnání v zákoně o zaměstnanosti.

Upravena bude také povinnost zaměstnavatele hlásit nástup zaměstnance do pracovního poměru jeden den před dnem nástupu.Proti změnám se ohradily některé odbory. "Tvůrci si neuvědomují, že důvod, kdy zaměstnanec rozvazuje pracovní poměr sám, není vždy jen ten, že by chtěl volně odejít, je to například situace nevyplacení mzdy," zdůrazil pro ČT Vít Samek z Českomoravské konfederace odborových svazů.


,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG/PROGRAMÁTOR PLC

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč