14. února 2012 15:18 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Po IT odbornících je hlad. Berou až 90 tisíc

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Mzdy specialistů, tedy manažerů a odborníků například v administrativě, logistice, obchodu či u specifických technických pozic, loni rostly. Nejvíce si polepšili odborníci v oblasti IT, kterých je na českém trhu velký nedostatek.

Vyplývá to z průzkumu Salary & Benefits Guide 2010-2011, který představila personální agentura Robert Half.

"Oblast IT zaznamenala nárůst už v druhé polovině roku 2010," řekl ředitel Robert Half pro ČR Aleš Křížek. Nastal podle něj nedostatek programátorů, zvýšila se i poptávka po testerech. To jsou lidé, kteří testují aplikace předtím, než jsou uvedeny na trh.

ČTĚTE TAKÉ:

Růst mezd v oboru IT potvrdilo v průzkumu 46 procent respondentů; nejvíce se zvýšily právě u programátorů a testerů, a to o 10 až 15 procent. Mezi nejlépe placené patřili seniorní Java vývojáři a architekti, databázoví administrátoři a vedoucí týmů pro vývoj softwaru. "Měsíční hrubá mzda se u těchto pozic pohybovala mezi 50.000 až 90.000 korunami," uvedl Křížek.

Mzdy ovšem rostly i v dalších oborech. V oblasti financí a účetnictví nárůst potvrdilo 45 procent respondentů. Nejčastěji se přitom jejich platy zvyšovaly do pěti procent, u 28 procent dotázaných to bylo mezi šesti až deseti procenty.

Obor financí a účetnictví přitom potvrzuje důležitost znalosti cizího jazyka. Mzdový účetní se znalostí angličtiny má totiž až o 15.000 vyšší plat než bez ní.

Hladový vlk lépe běží

V oblasti obchodu a marketingu situace loni tak jednoznačná nebyla. Nárůst mezd sice potvrdilo 36 procent lidí, 18 procentům se však snížily. "Pokles se projevil jednak ve fixní složce, to se týká hlavně technických oborů, a také v bonusové složce, což postihlo převážně pozice v marketingu," konstatoval Křížek.

Navyšování mezd se v této oblasti týkalo hlavně obchodníků u rychloobrátkového zboží a specifických technických obchodních pozic. U obchodníků byl přitom více než dříve kladený důraz na bonusovou složku mzdy. "Firmy zjistily, že hladový vlk lépe běží," okomentoval to Křížek.

V oblasti administrativy, lidských zdrojů, zákaznického servisu, logistiky a práva oznámilo navýšení mezd 35 procent respondentů. To je nejvíce od roku 2009. Nárůst se týkal především zkušených pracovníků s tříletou až pětiletou praxí v administrativě, logistice a lidských zdrojích. Například u výkonných asistentů v administrativě to bylo až o 3000 korun, u HR specialistů to bylo až o 7000.

Průzkum Salary & Benefits Guide se uskutečnil již posedmé, a to v Praze a jejím okolí, na přelomu listopadu a prosince 2011 mezi 1500 respondenty.

Obsahuje souhrnné informace o průměrných hrubých mzdách odborníků v oblasti financí a účetnictví, obchodu, marketingu a farmacii, IT a telekomunikací, v oblasti lidských zdrojů, logistiky, zákaznického servisu, manažerské podpory a práva. Hlavním zdrojem informací byl online průzkum mezd mezi kandidáty, pohovory s kandidáty a informace od klientů Robert Half International.

Lidovky.cz, ČTK