19. října 2012 17:31 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Platbu kartou vidí obchodníci neradi, přicházejí tak o marži

Platba kartou v supermarketu - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platba kartou v supermarketu - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Ústup hotovostních plateb v obchodech a rostoucí obliba placení kartou přidělává vrásky na čele obchodníkům. Ti tak kvůli poplatkům za platbu přicházejí o stále vyšší částky z tržeb.

Výše poplatku z každé transakce se může u malých obchodníků vyšplhat až na pět procent z ceny nákupu. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu poslední studie však ukazují, že procentuální poplatky z výše transakce jsou neopodstatněné.

Podle svazu platební systémy mohou ziskově fungovat i s náklady pouze jeden eurocent za transakci. "Banky tedy nastavují neregulérní podmínky, jelikož evropský systém platebních karet může fungovat i za nižších cen ku prospěchu obchodníků, spotřebitelů, a přesto stále zisku bank," uvedl viceprezident svazu Michal Ševera.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle něj platební systémy vlastněné bankami stanovují zcela netransparentní a vysoké transakční poplatky. Platby kartou se obchodníkům tak nevyplatí.

Také mezibankovní poplatky, účtované při přeshraničních transakcích, omezují soutěž mezi bankami, aniž by přinášely uživatelům platebních karet odpovídající technický a ekonomický prospěch, uvedl SOCR.

Mnohdy je prý obchodník navíc nucen akceptovat všechny typy karet bez ohledu na různost skrytých poplatků s nimi spojených.

Poplatky hodlá snížit EU

Evropská komise plánuje přijmout legislativní opatření týkající se poplatků u přeshraničních plateb v příštím roce.

"Toto by mělo být rozhodujícím krokem k vytvoření spravedlivého a zdravou hospodářskou soutěž podporujícího trhu platebních služeb. Evropská komise musí zajistit, aby stávající předpisy byly řádně prováděny a prosazovány v členských státech a aby pravidla přijatá na úrovni EU byla v souladu s vyšším cílem lepšího fungování jednotného trhu," řekl generální ředitel EuroCommerce Christian Verschueren.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz