1. dubna 2009 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Platby kartou přes hranice zadarmo nebudou

Platební karty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platební karty | foto: Lidové noviny

BRUSEL Evropská komise dnes skončila s vyšetřováním asociace Mastercard, která vydává platební karty. V minulosti přitom Brusel společnosti nařídil, aby zrušila takzvané směňovací poplatky (MIF), které banka prodejce platí bance držitele karty za každou přeshraniční transakci. Mastercard se sice zavázal, že výši poplatků sníží, ale nadále je zachová. Společnost také tvrdí, že opatření je jen dočasné a pokles poplatků ohrozí investice.

Evropská komise se nad výší poplatků pohoršovala už několikrát. Nelíbilo se jí, že se v každé zemi EU výrazně liší, přičemž jedny z nejvyšších společnost vybírala v Česku. Podle statistiky z roku 2007 tehdy museli obchodníci na poplatcích v Česku, Maďarsku a Portugalsku odvádět za přijetí karet Mastercard či konkurenční asociace Visa 2,5 až 3,1 procenta z celkové hodnoty transakcí.

Poplaty zaplatí zákazník. Dvakrát
V Česku obchodníci platí třikrát až čtyřikrát více než ve Švédsku, Finsku a Itálii. Tyto poplatky maloobchodníků až o 2,5 procenta zvyšují ceny, které platí spotřebitel. Zrušení či snížení poplatků by tak spotřebitelům mohlo ušetřit stovky eur ročně. Zákazník totiž na chování karetních asociací údajně doplácí dvakrát: jednou bance ve formě ročního poplatku, podruhé ve formě celkově vyšších cen zboží, do nichž směňovací poplatek promítá.


Americká společnost po výzvě Evropské komise sice již jednou směňovací poplatky zrušila, ale tento krok pak kompenzovala zdražením některých služeb. Nová dohoda mezi Bruselem a Mastercard počítá s tím, že společnost vrátí své ceny na předchozí úroveň, přičemž bude moci nadále vybírat přeshraniční poplatky, které ale zlevní.

"Nová metodika výpočtu mnohostranných mezibankovních poplatků (MIF) bude pro bankovní i maloobchodní sektor jasnější a podstatně sníží dosud účtované poplatky MasterCard. Provádění závazků budeme v následujících měsících pečlivě sledovat," řekla dnes novinářům eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová.

Podle nové metodiky poplatek u spotřebitelských kreditních karet klesne na 0,3 procenta a u spotřebitelských debetních karet na 0,2 procenta za transakci. "Nevěříme, že tato úroveň směnných poplatků je adekvátní k udržení silné hospodářské soutěže v evropském platebním průmyslu. Také proto jsou tyto poplatky jen dočasné a nadále trváme na našem odvolání u Evropského soudu první instance (druhý nejvyšší soud v EU)," uvedl Mastercard v tiskovém prohlášení.

EK vyšetřuje kvůli stejnému problému i konkurenční asociaci Visa, ale tento případ nadále pokračuje.

ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?