11. října 2012 16:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Platební morálka se zhoršila, včas neplatí dluhy 8 procent Čechů

Dluhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhy | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA V Česku ve třetím čtvrtletí stoupl počet lidí, kteří nejsou schopni plnit své finanční závazky. Ke konci září mělo závazky po splatnosti 7,93 procenta všech dospělých obyvatel Česka, přičemž platební morálka se zhoršila v celé ČR kromě Zlínského kraje.

"Přes mírné zvýšení počtu osob v prodlení hodnotíme dosavadní vývoj v letošním roce jako pozitivní. Nárůsty počtu nových dlužníků v prodlení jsou významně nižší než v minulosti a ve druhém čtvrtletí letošního roku dokonce počet osob evidovaných v registru Solus klesl," uvedl tajemník sdružení Solus Jan Stopka.

ČTĚTE TAKÉ:

Členství v tomto sdružení dává firmám přístup k informacím o klientech, kteří měli nebo mají potíže se splácením závazků. Výsledky jsou podle Stopky jasným důkazem, že využívání klientských registrů pomáhá členským společnostem snižovat rizika u poskytovaných služeb.

Počet osob v prodlení při splácení finančních závazků (v %)

Počet osob v prodlení při splácení finančních závazků (v %)

Zhoršení podílu dlužníků v řádu několika setin procenta znamená ve většině těchto krajů návrat k hodnotám ze začátku letošního roku. Jako negativní hodnotí sdružení situaci v krajích, které vykazují zhoršení několik čtvrtletí v řadě. Jde například o kraje Karlovarský, Olomoucký nebo Ústecký.

Solus sdružuje 39 společností. Je mezi nimi 17 nebankovních finančních institucí, 12 bank, tři stavební spořitelny, čtyři telekomunikační operátoři, dvě energetické společnosti a jeden velkoobchodní řetězec.

Členská společnost se na základě dotazu do databáze dozví informaci o existenci dluhu klienta, případně o jeho úhradě. Ta je v registru uchována tři roky. Data se v databázi shromažďují pouze se souhlasem zákazníků.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz