Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Platit bezkontaktními platebními kartami bude brzy možné i v Česku

Platba přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platba přes internet. | foto: Shutterstock

PRAHA Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, umožní na podzim letošního roku ve spolupráci s karetní asociací Visa platit kartami bezkontaktně, tedy bez nutnosti vložit platební kartu do čtecího zařízení.

Banka o tom dnes informovala v tiskové zprávě. V současnosti mohou zákazníci využívat bezkontaktní platby v řadě evropských zemí, včetně Slovenska či Polska.

Na rozdíl od standardní platby kartou nová technologie umožní zákazníkům platit kartou pouze přiložením karty ke čtečce speciálního terminálu. Ta si přiložením karty do vzdálenosti 5 cm a pípnutím kartu načte a platbu do 500 Kč uskuteční bez nutnosti zadat PIN.

Bezkontaktní platby chystají i další banky
Na zavedení bezkontaktních plateb je v ČR připravena i karetní asociace MasterCard. "V současnosti koordinujeme sérii projektů pro implementaci technologie PayPass v jednotlivých bankách v letech 2011 - 2012. Každá banka rozpracovává vlastní strategii následného zavádění technologie na český trh," uvedl obchodní ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku Pavel Javorský.

Spořitelna nyní prý již jedná s konkrétními obchodníky. Využití bezkontaktního způsobu placení je podle banky široké, a to od minimarketů po super a hypermarkety. Dále by platby měly být možné v prodejnách rychlého občerstvení, v restauracích nebo kavárnách. Platební karty budou duální, to znamená, že umožní klientům oba způsoby placení - kontaktní i bezkontaktní.

Stačí méně, než vteřina
"Samotná transakce se u bezkontaktních karet uskutečňují za méně než jednu vteřinu. Zákazníci tak nemusí řešit, zda mají po kapsách drobné pro nákup kávy a novin, či dostatek hotovosti na zaplacení každodenního nákupu," uvedl regionální manažer asociace Visa Europe pro ČR Miloslav Kozler.

Zákazník při bezkontaktním placení kartu nevydává z ruky a může tak po celou dobu transakce dohlížet na její průběh. Pokud karta zaznamená několik po sobě následujících bezkontaktních transakcí, bude nutné kartu vložit do kontaktní části platebního terminálu a transakci potvrdit zadáním PIN. Toto opatření slouží jako potvrzení, že uživatel karty je jejím držitelem, což snižuje možnost podvodu v případě odcizení či ztráty karty.

Bezkontaktní platební technologie byla poprvé v Evropě představena ve Velké Británii v roce 2007. Na Slovensku byla bezkontaktní technologie použita například pro bratislavskou městskou kartu. Kartu je možné použít při nákupu zboží a služeb se speciálními slevami nebo jako vstupenku do knihovny. Ve spolupráci se společností MasterCard plní i funkce běžné platební karty včetně použití při mezinárodním platebním styku. Karta slouží i jako předplacená jízdenka v bratislavské městské hromadné dopravě.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...