Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Platit klíčenkou? V ČR už letos

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: SiemensReprofoto

PRAHA Při platbě pod 500 korun nebude potřeba PIN ani podpis. Stačí jen přiložit ke čtečce a jít s nákupem domů.

Provozovatelé platebních karet se snaží motivovat zákazníky k častějšímu využívání svých systémů i pro malé platby. Zavádí proto bezkontaktní systém, který umožňuje zaplatit, aniž by zákazník zadal PIN či autorizoval platbu pomocí podpisového vzoru. Nejnověji tuto službu v Česku včera představila společnost MasterCard. Její služba PayPass je určena pro drobnější platby do pěti set korun. „Zákazník k nákupu nemusí zadávat PIN ani se podepisovat. Prostě jen přiloží kartu k terminálu,“ uvedl Ján Čarný, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku, Slovensko a Ukrajinu.

 Podle Čarného je o tuto novou technologii ve světě takový zájem, že bylo na čase představit ji i v České republice. MasterCard proto včera v Praze slavnostně podepsal smlouvu s firmou Global Payments Europe, která technologii dodává.
 Novou technologii lze zabudovat nejen do platebních karet, ale také například do klíčenek, hodinek nebo mobilních telefonů. „Když půjdete na hudební festival, můžete mít speciální čip zabudovaný třeba i v jednoduchém náramku,“ dodal Brian Morris z MasterCard Europe.

 Podle ředitele pro mezinárodní obchod společnosti Global Payments Europe Romana Mentlíka se technologie hodí i do nemocnic a poliklinik. „Odpadne únavná evidence. Pacient tak povinné poplatky bude platit během procházení nemocnicí,“ uvedl Mentlík.
 Platit tímto způsobem bude možné u každého obchodníka, který má nainstalovaný PayPass terminál. Nový systém je vhodný pro nákupy, kde doposud karta používána nebyla, například nákup z automatů, platba za lístky MHD, na parkovištích nebo v trafikách.

 „Zájem o tuto službu projevují města i obce. Konkrétní jednání vedeme i s několika fastfoody,“ konstatoval Čarný.

Právě v jedné švýcarské provozovně McDonald's byla v dubnu 2007 provedena první transakce v Evropě. U českých poboček McDonald's se ale bezkontaktní technologie v dohledné době nedočkáme. „Zatím to vnímáme jako pilotní projekt. Záleží na tuzemských bankách, jak rychle budou na PayPass reagovat. Rozhodně se ale podobné službě nebráníme,“ řekla mluvčí McDonald's Drahomíra Jiráková. Čarný uvedl, že v současné době jedná MasterCard s několika bankami i nebankovními institucemi. „Dokážu si představit, že ještě tento rok začnou tímto způsobem platit první lidé v Česku,“ dodal.

 Společnost MasterCard ale není první, kdo novou platební službu zavedl. V říjnu 2007 totiž proběhla první transakce podobnou technologií také u konkurenční společnosti Visa. Kartou podporující technologii Visa payWave zaplatil za fotbalový míč bývalý švýcarský fotbalový reprezentant Alain Sutter.

 „Naše společnost je připravena zavést v České republice tuto službu, jakmile o to kterákoli zdejší banka projeví zájem. ,“ uvedl Miloslav Kozler, manažer Visa Europe pro Česko a Slovensko.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?