28. února 2007 7:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Platit u lékaře? Od ledna 2008

Lékaři - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři - ilustrační foto. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Vzít si s sebou do ordinace lékaře peněženku by mělo být pravidlem po 1. lednu 2008. Tehdy by totiž měla vstoupit v platnost chystaná novela zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Do té chce ministr zdravotnictví Tomáš Julínek zakomponovat zavedení regulačních poplatků, které mají bránit zbytečným návštěvám u lékaře.

Novela jedné ze stěžejních zdravotnických norem je součástí plánu, který včera Julínek představil. Zásadně změnit či nově vypracovat hodlá prakticky všechny klíčové zákony. Soupis obsahuje třináct položek, ale třeba právě zákon o zdravotním pojištění se má měnit hned třikrát.

Ve finální fázi počítá ministerstvo s jeho kompletní novelou, jasně vymezující hranici mezi tím, na co budou mít lidé dál nárok „bezplatně“, ze základního pojištění, a na co už budou muset připlatit.

Julínek a jeho nejbližší spolupracovníci mají v úmyslu například sjednotit společným zákonem pravidla pro činnost Všeobecné zdravotní pojišťovny a oborových pojišťoven a dát jim daleko vyšší autonomii. Stát je bude dál hlídat už jen pomocí nezávislého regulačního úřadu, jehož vznik má umožnit rovněž jeden z nově plánovaných zákonů. Ministr chce také prosadit vznik zákona o zdravotnické záchranné službě, který má mimo jiné upravit financování záchranek a účinněji zajistit jejich práci.

Nový zákon o zdravotnickém zařízení by měl také zrovnoprávnit všechny poskytovatele zdravotnických služeb, státní i nestátní. Nahrazen má být i zastaralý a mnohokrát novelizovaný zákon o péči o zdraví lidu, jehož kořeny sahají až do roku 1966. Ze současných fakultních nemocnic se mají novým zákonem stát nemocnice univerzitní se superspecializovanou péčí a jasně vymezenými kompetencemi státu a zástupců vysokých škol.

Konkrétní náplň plánovaných zákonů je ale podle Julínka stále ještě předmětem odborných debat. Například ani avizovaná výše regulačních poplatků – 50 korun za návštěvu lékaře, pohotovosti a den pobytu v nemocnici a 20 korun za recept, ještě není definitivní.

„Konstrukce poplatků a jejich provázanost je citlivá záležitost. Vypracovali jsme několik variant, které zvažujeme,“ uvedl Julínek. Tým, který má přípravu tohoto zákona na starost, podle ministra zvažuje například to, zda se budou poplatky platit i u praktického lékaře, či zda od nich osvobodí jen preventivní prohlídky, zda je budou platit i důchodci a děti, či zda i jejich výši nelimitovat nějakým ročním stropem.

„Všechna čísla jsou proto zatím jen rámcová a orientační,“ upozornil Julínek.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!