21. října 2009 10:37 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Platíte inkasem? Pozor na nová pravidla od listopadu

Složenky, účty, doklady - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Složenky, účty, doklady - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Už za pár dní začnou platit nová pravidla platebního styku. Zpozornit by měli zejména ti, kteří platí účty pomocí inkasa. Nově si totiž budou muset zavést maximální limit očekávané platby a také lhůtu pro kterou platí.

Změny do bankovního systému plateb zavádí novela zákona o platebním styku. Novinkou je ustanovení, které hovoří o vrácení částky autorizované platební transakce.

Jak napsal server iDnes.cz, plátce bude mít nově právo požadovat do 8 dní od inkasa vrácení částky, kterou si příjemce strhnul. Pokud se vám tedy nelíbí, kolik si plynárna či telefonní operátor odečetl z vašeho účtu, můžete zažádat banku o zrušení transakce. Banka pak musí částku vrátit do deseti dní.


Finanční ústavy si však zákon přizpůsobily po svém a aby nenastal chaos, zavádějí nová pravidla. Zákazníci budou mít od 1. listopadu povinnost nastavit si u všech inkas limity na určité období.


Každá z bank však zvolila poněkud jiný přístup. Zatímco Česká spořitelna, Raiffeisenbank a Volksbank stávající souhlasy s inkasem měnit nebudou, ostatní banky klienty vyzvou k novému souhlasu či stanovení limitu.

Proto by si měli klienti nastavení svých inkas překontrolovat, aby se nestalo, že jim banka stanoví sama limit příliš nízký a inkaso neproběhne, upozorňuje iDnes.cz

Lidovky.cz